Break με το “καλημέρα” έκανε την Τετάρτη στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός  που νίκησε με 77-75 την Μπαρτσελόνα στον πρώτο αγώνα της σειράς των playoffs της EuroLeague!

Ήταν ένα μεγάλο, τεράστιο βήμα για το Final-4, μολονότι μιλάμε για το, μόλις, πρώτο παιχνίδι, αφού ο Ολυμπιακός πήρε το πλεονέκτημα έδρας από την αρχή της σειράς.

Έδειξε όμως, ότι μπορεί να επιβληθεί των Καταλανών, η τελική διαφορά, μάλλον αδικεί τη συνολική του εικόνα αφού έκανε άψογο παιχνίδι, κράτησε χαμηλά το σκορ τους, βρήκε πολλές λύσεις, με ισορροπία, μεταξύ frontline-κοντών.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τέσσερις διψήφιους σκόρερ, Γουίλιαμς-Γκος 15, Κάνααν 14, Πετρούσεβ 12, Φαλ 11 κι έναν εξαιρετικό ΜακΚίσικ (9π. στο δεύτερο μέρος)

Με αιχμή τον Μουστάφα Φαλ και ξεκάθαρη λογική να επιτεθεί μόνο στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-0 με ισάριθμους πόντους του Γάλλου.

Ο Μπαρτζώκας άρχισε με τον Πίτερς στο “3”, αντί του απόντα Παπανικολάου, στο “4” τον Σίκμα και στο “5” τον Γάλλο.

Κυρίως όμως ήταν η αμυντική του επίδοση που εντυπωσίασε καθώς κράτησε άποντη την Μπαρτσελόνα στα πρώτα 4:16 του αγώνα, ενώ πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από 5:30.

Με τον Γουίλιαμς-Γκος να βάζει την “πινελιά” του ερχόμενος νωρίς από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-4.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ, με 9 πόντους στην Α’ περίοδο περιόρισε τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη της ελληνικής ομάδας, που άφησαν ανοιχτό γήπεδο, “βούτυρο στο ψωμί” των Καταλανών που μείωσαν 18-19 στο δεκάλεπτο.

Προσπέρασαν δε πρώτη φορά 25-23 με τον Αμπρίνες κι έφτασαν στο 30-27, τρία λεπτά στη β’ περίοδο.

Ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε κι ο Φίλιπ Πετρούσεβ με τον Μόουζες Ράιτ συνέχισαν το έργο του Φαλ στη β’ περίοδο για να πάρουν ξανά οι “ερυθρόλευκοι” τα ηνία του παιχνιδιού.

Το δε 30-27 έγινε 34-42 με ένα τρομερό τρίποντο του Κάνααν!

Δείτε το τρίποντο του Κάνααν:

Η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους, 34-44 με τον Πετρούσεβ να βάζει 12 πόντους στη β’ περίοδο, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 35-44.

Η τακτική του Ολυμπιακού να επιτεθεί στη ρακέτα είχε αποτέλεσμα, με 26/44 πόντους από το ζωγραφιστό, αφού εκτός από την ανάδειξη της υπεροχής του στους ψηλούς, ο δεν “ξόδεψε” μακρινά σουτ, που θα ‘διναν δυνατότητα στους Καταλανούς να τρέξουν στο transition και να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, στις άστοχες φυσικά, προσπάθειες.

Η κυριαρχία της ελληνικής ομάδας στο Παλάου Μπλαουγκράνα συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο.

Η αρχή ήταν η άμυνα, η συνέχεια, η δράση των περιφερειακών του, αυτήν τη φορά, με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να αναδεικνύεται σε ηγετική μορφή, όσον αφορά στο σκορ, τον ΜακΚίσικ να μπαίνει στη λίστα των επιθετικών λύσεων.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, +13, με το 60-47 στα 3:05 για τα 30′.

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, ο Ολυμπιακός έκανε κάποια λάθη παραπάνω στο φινάλε της περιόδου και η διαφορά έπεσε στους 7, 54-61, για να μπει ο πρώτος αγώνας των playoffs στην τελευταία περίοδο.

Η πίεση των γηπεδούχων, η δράση του Βίλι Ερνανγκόμεθ και, κυρίως, η αστοχία του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, συνέχισαν να μετατρέψουν τον αγώνα σε ντέρμπι.

Η ομάδα του Γκριμάου μείωσε στους 3, 58-61 με επιμέρους 11-1 από το 47-60.

Κι ενώ ο Μπαρτζώκας έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Μιλουτίνοβ, με 6:09 για τη λήξη, ο ΜακΚίσικ με 4 σερί πόντους, ένα κλέψιμο έδωσε τεράστια ανάσα και προβάδισμα για το 69-59!

Η Μπαρτσελόνα βρήκε ψυχικά αποθέματα και φυσικά έχει και την ποιότητα, έκανε ένα γρήγορο 8-0 και με τρίποντο του Λαπροβίτολα μείωσε στο καλάθι, 67-69, πριν από μια “βόμβα” του Κάνααν για τη μεγαλύτερη “ανάσα” των “ερυθρόλευκων” στη βραδιά και το 67-72.

Ο Μιλουτίνοβ έκανε με καλάθι και βολή από φάουλ το 75-67 δίνοντας κι άλλον αέρα στην ομάδα του.

Ο Γουόκαπ έκανε μια λάθος πάσα, για να κλέψει ο Ρούμπιο και να κερδίσει και αντιαθλητικό μειώνοντας στα 63” σε 72-75.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν κάποιο σουτ στο τέλος να απειλήσουν κι άλλο, ο Λαρεντζάκης έκανε 2/2 βολές από φάουλ που κέρδισε ο Πετρούσεβ αλλά έφυγε τραυματίας από το παρκέ και η ελληνική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη, που της δίνει αυτομάτως πλεονέκτημα στο δρόμο για το Βερολίνο!

Tα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός: Η περιστροφή του Γουίλιαμς-Γκος που… έριξε τον Ρούμπιο (vid)

Σύζυγος ΜακΚίσικ: “Οπαδοί της Μπαρτσελόνα μου επιτέθηκαν όταν πανηγύριζα για τον Ολυμπιακό”

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός: Το τρομερό κάρφωμα του Ράιτ (vid)

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός: Η photo gallery από το Παλάου Μπλαουγκράνα

Ολυμπιακός: Η 12άδα με Μπαρτσελόνα

EuroLeague 2023/24: Το πανόραμα της σεζόν