Μία ακόμα διαφαινόμενη άνετη νίκη των Σέλτικς μετατράπηκε σε θρίαμβο των Χοκς, που κατάφεραν να κερδίσουν με 120-118, ενώ έχαναν ακόμα και με 30 πόντους!

Συγκεκριμένα οι πρωτοπόροι της Ανατολής κέρδιζαν με 68-38 στην δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να κλείνει 74-56.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι άρχισαν να “ροκανίζουν” τη διαφορά με αποτέλεσμα να σταματήσουν το σερί των 9 νικών των Σέλτικς, που επίσης μετρούσαν 20 νίκες στα 22 τελευταία ματς.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη ανατροπή για την Ατλάντα από τη σεζόν 1997-98, όταν και ξεκίνησε η καταγραφή του play-by-play.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο ΝτιΆντρε Χάντερ με 24 πόντους, ενώ ακολούθησε με 22 πόντους ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς , που είχε 4/7 τρίποντα. Double double πέτυχαν ο Ντεζουόντε Μάρεϊ με 19 πόντους και 15 ασίστ) και ο Κλιντ Καπέλα με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι 37 πόντοι του Τζέισον Τέιτουμ δεν ήταν τελικά για τους… υπερόπτες Σέλτικς, που φυσικά κρατάνε το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με 57-15.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-44, 56-74, 90-96, 120-118.