Πόρτις Λίλαρντ

Παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι “καυτοί” Μιλγουόκι Μπακς (44-24) νίκησαν τους Φίνιξ Σανς (39-29) με 140-129 στο Fiserv Forum.

Οι Μπακς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 82-60, έχοντας 18/27 τρίποντα!

Μάλιστα, έγραψαν ιστορία με τα 18 τρίποντα σε ένα ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ του NBA:

Στο πρώτο 24λεπτό, ο Μπόμπι Πόρτις είχε ήδη 25 πόντους με 5/5 τρίποντα και 5/8 δίποντα σε 10 λεπτά συμμετοχής(!), ενώ ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 14 πόντους και 12 ασίστ!

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Σανς μείωσαν στους 7 πόντους, αλλά ο Λίλαρντ πέτυχε 8 σερί πόντους και ανέβασε τη διαφορά στο +15.

Τελικά, οι Μπακς έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με κορυφαίους τους Ντέιμιαν Λίλαρντ (31π., 16ασ., 5ρ.), Μπόμπι Πόρτις (31π., 10ρ.), Κρις Μίντλετον (22π., 7ασ.), Τζέι Κράουντερ (18π.) και Μαλίκ Μπίσλι (17π.).

Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Μπράντλεϊ Μπιλ (28π., 7ασ.), Γκρέισον Άλεν (25π., 8ασ.), Ντέβιν Μπούκερ (23π., 9ρ., 6ασ.), ενώ ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε στους 11 πόντους με 4/10 σουτ.

Οι Μπακς τελείωσαν τον αγώνα με 24/41 τρίποντα, ενώ οι Σανς είχαν 14/33.

Τα “ελάφια” παραμένουν στη 2η θέση της Ανατολής και έχουν μπροστά τους το ντέρμπι με τους πρωτοπόρους Σέλτικς στη Βοστώνη (21/3, 01:30), ενώ το Φίνιξ έπεσε στην 9η θέση της Δύσης.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-36, 82-60, 109-94, 140-129