Μια νίκη μακριά από τους “16” του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ, που λύγισε με 73-70 την Τόφας Μπούρσα στο άδειο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στον πρώτο αγώνα των play-in.

To Game 2 θα διεξαχθεί στην Τουρκία την ερχόμενη Τρίτη (10/1, 19:00) και με νίκη η ΑΕΚ θα προκριθεί στη φάση των “16”.

Σε περίπτωση ισοφάρισης της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, το καθοριστικό Game 3 θα διεξαχθεί, ξανά κεκλεισμένων των θυρών, στα Άνω Λιόσια (18/1, 19:30).

Η ΑΕΚ έσπασε το… ρόδι για τις ελληνικές ομάδες στο play-in, μετά τις χθεσινές ήττες των ΠΑΟΚ και Περιστέρι, σε Λιθουανία και Γαλλία αντίστοιχα.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτασε σε μια σημαντική νίκη παρά το γεγονός ότι στερήθηκε τη βοήθεια του κόσμου της, λόγω της τιμωρίας της από τους διοργανωτές, για τα επεισόδια στον εντός έδρας αγώνα του ομίλου με τη Ρέτζιο Εμίλια.

Καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς (16π., 5ασ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ακίλ Μίτσελ (16π., 7ρ., 3ασ.), Αϊζάια Μάιλς (12π., 5ρ.).

Ρομπ Γκρέι (18π.) και Μπερκ Ουγκουρλού (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Τόφας.

H Tόφας του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (4-13), όμως η ΑΕΚ έσφιξε την άμυνά της και ισορρόπησε τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξέφυγε δύο φορές με διαφορά 9 πόντων (49-40, 51-42), όμως η Τόφας ισοφάρισε 52-52 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα (61-62 στο 34′).

Σε εκείνο το σημείο ο Στρέλνιεκς πέτυχε 8 σερί πόντους για το 69-62, λίγο αργότερα ο Μίτσελ έκανε το 73-64, όμως ο Τάιλερ Ένις πέτυχε δύο σερί τρίποντα και μείωσε 73-70 στα 55”.

Ο Φρέιζερ έχασε την επίθεση, Μπράιμο και Γκρέι αστόχησαν σε τρίποντα και η ΑΕΚ έκανε με δραματικό τρίπο το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70.