Τη δεύτερη ήττα του από την Αρμάνι, αυτή τη φορά στο Μιλάνο, γνώρισε την Πέμπτη (09/01) ο Παναθηναϊκός με 96-87 στη 18η αγωνιστική της EuroLeague κι έπεσε στο 10-8, καθώς δεν αρκούσε η δράση του Τζίμερ Φριντέτ.

Με περισσότερη ενέργεια κι αποφασιστικότητα, οι Ιταλοί έκαναν το παιχνίδι τους, δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να βρει λύσεις σε σετ παιχνίδι, σούταραν πολύ περισσότερο και καλύτερα από τα 6.75μ. και τιμώρησαν την άμυνα της ελληνικής ομάδας ειδικά στην περιφέρεια, καθώς οι γκαρντ τους, πέτυχαν σχεδόν το 80% των πόντων της Αρμάνι!

Ο Νικ Καλάθης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Παναθηναϊκός σε ελάχιστα σημεία βρήκε ανοιχτό γήπεδο για το αγαπημένο του παιχνίδι και η ήττα ήλθε απολύτως φυσιολογικά.

Ο Τζίμερ Φριντέτ έκανε φετινό ρεκόρ πόντων (28π. με 6/9 διπ., 5/8 τριπ., 1/1 βολή) αλλά ήταν ο μόνος που έβρισκε με συνέπεια το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, και δεν αρκούσε.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα:

Συγκεντρωμένος και προφανώς, καλά διαβασμένος, ο Παναθηναϊκός πάτησε καλά από την αρχή στο παρκέ του Forum. Προηγήθηκε με 8-2 και 10-6 αλλά οι συνεχείς αλλαγές του Ρικ Πιτίνο, που απαντούσε σε κάθε κίνηση του Μεσίνα, στοίχισαν στο ρυθμό.

Αμφότεροι οι προπονητές χρησιμοποίησαν 10 από τους 12 παίκτες τους από τα πρώτα οκτώ λεπτά (!) του αγώνα, σε δείγμα της μάχης στη σκακιέρα. Το Μιλάνο προηγήθηκε 19-18 στο δεκάλεπτο κι ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν πρώτος σκόρερ με 7 πόντους.

Το κακό για τον Παναθηναϊκός είναι ότι υστέρησε στην περιφερειακή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τη δική του, περιορισμένη δημιουργία, βρέθηκε δέκα πόντους πίσω στο ημίχρονο, 44-34. Οι Ιταλοί είχαν 7/14 τρίποντα στο 20άλεπτο (2/10 ο Παναθηναϊκός), είχε μόλις 6 ασίστ και τον Καλάθη με 1 πόντο σε 6 σουτ και 2 βολές και μόλις 3 ασίστ.

allstarbasket.grΓια αυτό έμεινε τόσο χαμηλά στο σκορ, τη στιγμή που την έκπληξη για λογαριασμό των γηπεδούχων έκανε ο Ρικάρντο Μορασκίνι με 10 πόντους, έναν περισσότερο από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ που ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ιταλών.

Έχοντας αδυναμία να σκοράρει στο πέντε εναντίον πέντε, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να τρέξει ώστε να εκμεταλλευτεί τους παίκτες του με αρετές σε ανοιχτό γήπεδο.

Ο Σέρχιο έδωσε όμως στην Αρμάνι τη στήριξη στην τρίτη περίοδο με οκτώ πόντους, έξι συνεχόμενους από δύο back to back τρίποντα για το 58-49. Κι όταν ο Μήτογλου με τον Γουάιλι έριξαν τη διαφορά, τα επιθετικά ριμπάουντ της Αρμάνι επανέφεραν τη διαφορά στους 10, 65-55.

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τίποτα για να κόψει το ρυθμό που είχε βρει από την άμυνά της η Αρμάνι σε αυτήν την περίοδο. Διότι κι ο Κίφερ Σάικς έβγαλε τρομερή ενέργεια σε επίθεση και άμυνα και με τον Ροντρίγκεθ στον πάγκο, το Forum… κατηφόρισε!

allstarbasket.grΗ διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (73-57) από το 58-53 με την πράσινη άμυνα να παίρνει μηδέν, και τον Ρικ Πιτίνο να μην παίρνει τάιμ άουτ σε κανένα σημείο της έκρηξης των Ιταλών, παρά μόνο στα 5 δεύτερα για τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε στους 17 (76-59) στις αρχές της Δ΄περιόδου.

Ο Τόμας (15π., 9 στο δεύτερο μισό) με τον Φριντέτ προσπάθησαν να την περιορίσουν, ωστόσο ο Σέρχιο (22π) ήταν σε μεγάλη μέρα κι ο Σάικς με 15 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, υπέγραψαν την πολύ σημαντική νίκη της Αρμάνι, που ζευγάρωσε τις νίκες της σε μια ισοβαθμία, που δεν θα ήθελε να κουβαλάει στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός.

Δείτε ένα απίθανο τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε λήξη χρόνου επίθεσης στην τελευταία περίοδο:

Η δράση του Φριντέτ που πάλεψε μέχρι τέλους, απλά περιόρισε τη διαφορά που είχε μείνει στους 17 (91-74) με 2:47 για το τέλος κι έπεσε στους 7, 91-84 με 1:10 για τη λήξη, πριν φτάσει στο τελικό 96-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87