Μια ακόμα ήττα, την 11η σε 16 αγώνες, γνώρισε στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός με 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα στον τελευταίο του αγώνα στο 2020 στη EuroLeague

H εκπληκτική παράσταση του Ιωάννη Παπαπέτρου που πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στα τελευταία 5:19 του αγώνα, δεν ήταν αρκετή για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, μολονότι επέστρεψε από το -17, αλλά ένας παίκτης, ποτέ δεν αρκεί για τη νίκη σε αυτό το επίπεδο και τα 5 καλά λεπτά δεν μπορούν να καλύψουν 35 όπου σχεδόν όλα, πάνε στραβά!

Ο Παπαπέτρου άρχισε το ρεσιτάλ όταν το σκορ ήταν 62-52 με 5:19 για τη λήξη.

Ισοφάρισε 68-68 (από 68-57) στα 55” αλλά η λάθος πάσα του Νέντοβιτς στο 70-68 έκρινε τον αγώνα.

Οι Σέρβοι είχαν 4/4 βολές με τον Γουόλντεν (17π.) και τον Νταβίντοβατς κι ο Παναθηναϊκός έχασε ένα ματς που αν ήταν λίγο καλύτερος, σε λίγες λεπτομέρειες, σε μια γενικά άσχημη βραδιά, θα μπορούσε να είχε φύγει νικητής!

Διότι στην πιο άστοχη μέρα της σεζόν ο Παναθηναϊκός γκρέμισε τα στεφάνια της Αλεκσάνταρ Νίκολιτς Αρένα και επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να τον προσπεράσει στην κατάταξη με 6-11 στην πρεμιέρα του νέου του προπονητή, Ντέγιαν Ράντονιτς στη Euroleague.

Κι όμως, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ίδια ομάδα που την Κυριακή έχασε στην Αδριατική Λίγκα από την Ιγκοκέα με 85-65 (έχανε και με 82-49!), έπαιζε χωρίς τέσσερις παίκτες, (Τζόρνταν Λόιντ, Λάντρι Νόκο, Λάνγκστον Χολ και Μάρκο Σιμόνοβιτς)!

Η καλή εκκίνηση του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 10-4, μάλλον “κοίμισε” τους παίκτες του Βόβορα που στη συνέχεια δέχτηκαν 9-0 σερί κι άφησαν τον Ερυθρό Αστέρα να παίζει… “ρολόι” από τα 6.75μ. κι αφού “χάρισαν” 6 επιθετικά ριμπάουντ στους αντιπάλους τους στην ίδια περίοδο.

Ο Κόρεϊ Γουόλντεν πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους για τους Σέρβους που προηγήθηκαν με 22-13 πριν λήξει η Α’ περίοδος 22-15 και στη β’, πήραν τη “σκυτάλη” ο Ντόμπριτς με τον Κίνο Κολόμ.

Οι δυο τους, πέτυχαν 4 συνεχόμενα τρίποντα για το 41-25 μετά από 15:45 αγώνα, και το κερασάκι στην τούρτα έκανε στην πρώτη του εμφάνιση στη Euroleague ο 22χρονος γκαρντ (ύψους 2.02!) Αλέκσα Ράντοβατς για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο, το +17 (48-31) του Ερυθρού Αστέρα.

Με τον Νέντοβιτς να κλείνει το ημίχρονο με 12 πόντους, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 48-37.

Όμως οι Σέρβοι είχαν ήδη 10 τρίποντα (13 το φετινό τους ρεκόρ σε 40 λεπτά αγώνα).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε αποτελεσματικά στην άμυνα στην τρίτη περίοδο όπου για 5 λεπτά αγώνα, το επιμέρους σκορ ήταν… 1-0 για τους Σέρβους. Ο Μπεντίλ, από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Κασελάκη, πέτυχε το πρώτο καλάθι για το 49-39 με 4:48 για τη λήξη του Γ’ δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, και ο Παναθηναϊκός δεν εξαργύρωσε την καλή του άμυνα, αφού το δεκάλεπτο έληξε με την ίδια διαφορά που υπήρχε από το ημίχρονο, 57-46.

Σε ένα δεκάλεπτο που ο Ερυθρός Αστέρας είχε 3/13 σουτ κι ο Παναθηναϊκός 4/14.

Ο Σέλβιν Μακ είχε κακές επιλογές, η μπάλα δεν περνούσε στον Παπαγιάννη, κι είχε μείνει μόνος του ο Νέντοβιτς μέχρι που εμφανίστηκε ο Παπαπέτρου.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε μόλις 4 πόντους έως τότε κι έβαλε 16 στα τελευταία 5:19.

Ισοφάρισε 68-68, αλλά δεν ήταν αρκετός για τη νίκη.

Όμως αυτή τη φορά ο Νέντοβιτς είχε το ρόλο του μοιραίου με το λάθος και το αργοπορημένο τρίποντο στη λήξη κι ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε με 74-71 μια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71