Τη δεύτερη νίκη στη σεζόν στη Euroleague πέτυχε την Τρίτη (18/11) η Χίμκι Μόσχας με 88-83 επί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη!

Η Χίμκι έχανε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως στο τέλος έπαιξε την άμυνα που έπρεπε για να σταματήσει κυρίως τον Μπίλι Μπάρον.

Ο Μπάρον πέτυχε 18 από τους 24 πόντους του στην τελευταία περίοδο με πέντε από τα έξι του τρίποντα, όμως το τελευταίο του εύστοχο, ήταν με 5:32 για το τέλος.

Τότε που η Ζενίτ προηγήθηκε με 78-72, αλλά έως το τέλος, έβαλε όλους κι όλους πέντε πόντους.

allstarbasket.grΑντίθετα, η Χίμκι με τον Έρικ ΜακΚόλουμ (κεντρική φωτογραφία) να έχει 10 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο και καθοριστικές, 5/5 βολές στο τέλος, είχε και τον Σβεντ να σκοράρει 7 από τους δικούς του 24!

Έτσι η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έκανε 13-3 επιμέρους σε 5 λεπτά και με 32 δεύτερα για τη λήξη προηγήθηκε με 85-81 και πήρε την πολύτιμη, 2η νίκη της σε 8 αγώνες!

Η Ζενίτ, με πολλά λιγότερα ματς, έπεσε στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88