Ο Απόλλωνας Πάτρας (2-4) νίκησε την Κυριακή στην Περιβόλα το Λαύριο (0-6) με 71-54 στην 6η αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα παιχνίδι, που προφανέστατα θα παίξει σημαντικό ρόλο στην προσπάθεια πραοαμονής, των δύο ομάδων στην κατηγορία, ο Απόλλωνας Πάτρας, ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και με αντεπίθεση που άρχισε λίγο μετά τα μισά της β’ περιόδου, ανέτρεψε τα δεδομένα.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, για περίπου 16 λεπτά, έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με 2:54 για το ημίχρονο, βρισκόταν στο +4, 33-29.

Όμως ο Τέιλορ πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους και με τρίποντο του Καράμπελα, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έκλεισε με 9-0 σερί το 20άλεπτο, για το υπέρ της, 38-33.

Το σερί διευρύνθηκε εντυπωσιακά στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου κι έφτασε στο 19-0, με τον Απόλλωνα να προηγείται πλέον 48-33 με 5:30 για τα 30′, με κορυφαίο τον Νικ Γκρίφιν, που έως εκείνο το σημείο, ε΄χιε 4/5 τρίποντα.

Το Λαύριο είχε σε αυτό το διάστημα 0/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, σε μια πολύ κακή εικόνα, δείγμα και της κακής ψυχολογίας που έχει η ομάδα, μοναδική της Basket League δίχως νίκη!

Ο Γερομιχαλός έδωσε σφυγμό στους φιλοξενούμενους, που βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν, να διεκδικήσουν πάλι κάτι καλό, αφού μείωσαν στο 52-46.

Όμως ο Απόλλωνας απάντησε με 10-1 για το 62-47 με 6:32 για τη λήξη του αγώνα κι η διαφορά, έφτασε έως τους 19 πόντους, 71-52, πριν από το τελικό 71-54.

Ο Γκρίφιν είχε 16 πόντους για τους νικητές, 13 ο Ζώης Καράμπελας με 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 12 ο Τέιλορ με 8 ριμπάουντ και 10 ο Αντόνιο Ντέιβις Jr με 9 ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας είχε 12/33 τρίποντα, 13/33 δίποντα, 5 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από τον αντίπαλό του και 4 λιγότερα λάθη.

Για το Λαύριο, που είχε 10/28 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 11 ασίστ για 15 λάθη, 14 πόντους πέτυχε ο Κόουλ και 10 ο Φλαγκ.

Tα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54