Σκούρα τα βρήκε η Μπασκόνια κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις του Γιώργου Τσαλμπούρη, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες 107-103 στην παράταση λίγο πριν την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό (11/11, 21:30).

Η Μπασκόνια δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε στην παράταση να πάρει τη νίκη από την Μπέτις για την ACB με 107-103.

Από τους ηττημένους ο Γιώργος Τσαλμπούρης ολοκλήρωσε με 24 πόντους (4/7 2π, 5/8 3π, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ όντας καθοριστικός στην παραλίγο ανατροπή των φιλοξενούμενων.

Για τους νικητές Χάουαρντ με 29 πόντους (2/5 2π, 5/10 3π, 10/11 βολές) ήταν απολαυστικός.

Πλέον οι Βάσκοι ετοιμάζονται να αριβάρουν στην Αθήνα, για να αντιμετωπίσουν την Παρασκευή (11/11 – 21:30) τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-36, 66-66, 91-91 κ.δ, 107-103

Σαραγόσα-Ρεάλ Μαδρίτης 94-89

Ήττα σοκ για τη Ρεάλ από τη Σαραγόσα στην ACB. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα 20-9 στο ξεκίνημα κατάφεραν να διατηρήσουν το μομέντουμ μέχρι το φινάλε.

Ο Γιέσαπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών με 28 πόντους, καθοριστικός ο Σαντ-Ρος με 9 πόντους και ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος, ενώ ο Ράντονιτς είχε 10 πόντους.

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης 17 πόντους είχαν οι Χεζόνια και Γιουλ ενώ ο Μούσα έβαλε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 48-36, 71-58, 94-89

Μπαρτσελόνα-Μανρέσα 72-69

Δύσκολα η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μανρέσα για την οποία κέρδισε με 72-69.

Ο Όσκαρ Ντα Σίλβα ξεχώρισε με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Γιαν Βέσελι μέτρησε άλλους 14 πόντους.

Για τους ηττημένους ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Κίνο Κολόμ είχε 13 πόντους και ο Μαρκ Γκασόλ 9.

Με ένα σερί 9-17 η Μανρέσα έβαλε δύσκολα στους Καταλανούς, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν για το 50-38 στο ημίχρονο.

Παρότι, η διαφορά έφτασε ως το +17 (65-48) με ένα επιθετικό ξέσπασμα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έως το 69-66. Οι “Μπλαουγκράνα” δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και τελικά έφτασαν στη νίκη με 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 50-38, 65-50, 72-69