Με ένα ονειρεμένο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός  “κατάπιε” την Μπαρτσελόνα  το βράδι της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας με 89-81.

Όχι απλώς πήρε τη νίκη που ήθελε, αλλά ισοφάρισε και τη διαφορά της ήττας του στον Α’ γύρο (72-80) για να υπερισχύσει στην ισοβαθμία που έχει πλέον με την Μπαρτσελόνα (αυτήν τη στιγμή στο συνολικό goal-average με +41 πόντους) στο 20-11 ρεκόρ.

Κώστας Σλούκας (18π., 8 ασίστ), Ντίνος Μήτογλου (19π., 10 ριμπ.), Κέντρικ Ναν (22π.) , Ματίας Λεσόρ (13π.), κι ο Τζέριαν Γκραντ (9π.), κατέθεσαν ψυχή και μυαλό στο β΄ μέρος για να γυρίσει ο Παναθηναϊκός από το -16 που έχανε στο πρώτο μισό και να αλλάξει τελείως τα δεδομένα ενός αγώνα που άρχισε ως εφιάλτης και τελείωσε ως όνειρο!

Πλέον ο Παναθηναϊκός είναι δεύτερος, υπερτερώντας στην τριπλή ισοβαθμία με “Μπάρτσα” και Μονακό κι ενώ απομένουν τρεις αγώνες για την κανονική περίοδο!

Καλά διαβασμένη και με γνώμονα την πρόσφατη εικόνα του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι, με τη μέτρια επίδοση της άμυνάς του, η Μπαρτσελόνα είχε τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχχή.

Αφενός μεν χτυπώντας με γρήγορες επιθέσεις, αφετέρου με τις ανανεώσεις των επιθέσεων, αφού με επτά άστοχα σουτ, είχε πάρει 4 επιθετικά ριμπάουντ.

Κι όλα αυτά ενώ οι παίκτες του Αταμάν δεν χρησιμοποίησαν τα σκόπιμα φάουλ, κι έμειναν στα μόλις 2 στην πρώτη περίοδο.

Όμως ο Παναθηναϊκός ήταν καλά επιθετικά, ο Κέντρικ Ναν είχε 9 πόντους, όλη η ομάδα είχε καλά ποσοστά κι έτσι δεν στοίχησε τόσο η κακή άμυνα, αφού το δεκάλεπτο έληξε με 3 πόντους, 20-23, από το +8 που ‘χαν βρεθεί οι Καταλανοί (19-11) σε 7,5 λεπτά.

Μέχρι και τρίποντο έβαλε δε ο MVP τους σε αυτό το διάστημα, Γιαν Βέσελι, που δύο χρόνια στην Μπαρτσελόνα έχει 0/4 κι είχε να ευστοχήσει σε τρίποντο στη Euroleague, από τα χρόνια της Φενέρμπαχτσε, συγκεκριμένα από τις 9/12/21 που έβαλε 2 στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με 4-0 τη Β’ περίοδο για το προσπέρασμα (24-23) όμως ακολούθησαν 4 καταστροφικά λεπτά.

Κακές επιλογές στην επίθεση, αστοχία από μακριά, σχεδόν πέντε λεπτά χωρίς πόντο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έκαναν 17-0 σερί για το υπέρ τους 40-24!

Ο Σατοράνσκι οργανωτικά, ο Βίλι Ερνανγκόμεθ επιθετικά, έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της ζημιάς.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με 1/8 τρίποντα, 10 λάθη, μόνο το ριμπάουντ βελτίωσε στη Β’ περίοδο, κι ο Μήτογλου συν το καλάθι του Γκραντ στη λήξη, τον κράτησαν όσο το δυνατόν πιο κοντά σε επαφή με το σκορ, στο 34-46 των 20 πρώτων λεπτών.

Ο Αταμάν φαίνεται πώς έδωσε την “μπαγκέτα” στον Κώστα Σλούκα για το δεύτερο ημίχρονο κι ο πολύπειρος γκαρντ, άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα.

Καθοδήγησε σωστά, μοίρασε μπάλες με υπομονή και διευθύνοντας την καλή κυκλοφορία της ομάδας του κι ο Παναθηναϊκός άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι.

Στα πρώτα πέντε λεπτά, οι “πράσινοι” είχαν 13-6 επιμέρους σκορ, κι ο ίδιος ο Σλούκας έκανε το 53-54 με 2:40 για τα 30′.

Ο Λεσόρ έγινε μέρος του παιχνιδιού, στην επίθεση ειδικά, οι “πράσινοι” είχαν σωστές επιλογές δεν σπαταλούσαν χρόνο και… μυαλό, με ντρίπλες και βρήκαν ένα εξαιρετικό ρυθμό που τους πρόσφερε 26 πόντους στο δεκάλεπτο.

Ο Μάριους Γκριγκόνις έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ, πρώτη φορά μετά από το 11-10 στην αρχή, όταν με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ και βολή από φάουλ έκανε το 56-55.

Το ΟΑΚΑ ήταν “στο πόδι” ξανά ο αγώνας είχε μια διαφορετική μορφή και πλέον έμοιαζε με ντέρμπι… playoffs.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 60-61, ο Μήτογλου, πρώτα και μετά ο Σλούκας έβαλαν με τρίποντα μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό, και για πρώτη φορά, η ελληνική ομάδα πήγε στο +4, 70-66 με καλάθι του Σλούκα από ασίστ του Ναν που ουσιαστικά δεν είχε παίξει στο β’ μέρος.

Έβαλε όμως το μεγάλο τρίποντο για το 73-68 στα 6:13, προφανώς έχοντας “καθαρίσει”, πλέον, το μυαλό του! Έβαλε 9 γρήγορους πόντους, έδειχνε και φρέσκος και τίποτα δεν θύμιζε το πρώτο μισό με την κυριαρχία των Καταλανών!

Ήταν ο ίδιος που με κάρφωμα έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8, 81-73, τη διαφορά του αγώνα του Α’ γύρου δηλαδή!

Η διαφορά έφτασε σατο +13 (89-76) όμως με 1,2 δεύτερα, ο Λαπροβίτολα κέρδισε φάουλ από τον Σλούκα και με 2/2 βολές μείωσε στο 89-81. Όση κι η διαφορά του Α΄γύρου.

Όμως ο Παναθηναϊκός υπερτερεί σημαντικά στο συνολικό Goal average οπότε υπερτερεί στην ισοβαθμία!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81