Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα

Από εκεί που βρισκόταν μια ανάσα από την τέταρτη θέση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε μια βραδιά, δύο θέσεις πιο κάτω, αφού η Μπαρτσελόνα τον νίκησε με 76-55 στο ΣΕΦ και του πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Το χειρότερο δυνατό σενάριο, στον κρισιμότερο φετινό αγώνα περίμενε τον Ολυμπιακό στο Φάληρο αφού συνετρίβη από τους Καταλανούς, που τον έπιασαν στη βαθμολογία και πλέον κατέχουν την πέμπτη θέση αφού κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα (69-60).

Ουσιαστικά δίχως τον Παπανικολάου, με μοναδικό ψηλό που μπορούσε να κοντράρει τη front line της Μπαρτσελόνα τον Μιλουτίνοβ και με μεγάλες αδυναμίες στην περιφέρεια, με κακό τον Γουίλιαμς Γκος, ο Ολυμπιακός ίσως θα ‘πρεπε να χρησιμοποιήσει αυτόν τον τον αγώνα για να ενισχυθεί, όσο προλαβαίνει, διότι την Πέμπτη έμοιαζε να παίζει με παίκτες λιγότερους!

Η αρχή του αγώνα έμοιαζε βγαλμένη από το χειρότερο εφιάλτη, αφού η Μπαρτσελόνα έκανε το σχεδόν τέλειο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός, ενδεχομένως το χειρότερο πολλών ετών. Το σκορ 27-6 υπέρ των Καταλανών τα λέει όλα! Με τον Ολυμπιακό να έχει 3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 λάθη και την Μπαρτσελόνα 6/11, 4/6, 3/3 1 λάθος!

Όλα οφείλονται στην πολύ κακή κυκλοφορία της ελληνικής ομάδας, η οποία δέχθηκε μεν πίεση από τους Καταλανούς σε όλα τα κομμάτια του γηπέδου, αλλά δεν βρήκε τρόπο να την ξεπεράσει και προφανώς πανικοβλήθηκε!

Ενδεικτικό είναι πως στα 8:43 που έπαιξε ο Νίκολα Μιλουτίνοβ σε αυτό το διάστημα, πήρε μόνο μια φορά την μπάλα, κι αυτή την “έσπασε” στην αδύνατη πλευρά, δίχως να επιχειρήσει καμία προσπάθεια!

Πολύ γρήγορα στη β’ περίοδο, όμως, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξαν πως ξύπνησαν.

Με παίκτη κλειδί στην άμυνα τον Τουπάν, ο Ολυμπιακός απάντησε στην Μπαρτσελόνα με σκληρή άμυνα και πέτυχε σε μεγάλο βαθμό το ροκάνισμα της διαφοράς.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έχασε 11 δίποντα και τρία τρίποντα μέχρι να πετύχει ο Μπλάζιτς το πρώτο της καλάθι με 3:30 για το τέλος.

Πριν από αυτό, ο Ολυμπιακός είχε κάνει 15-0 σερί φτάνοντας στους 6 πόντους, 21-27!

Το τρίτο φάουλ του Στρέλνιεκς “χάλασε τη μαγιά” του σχήματος που γύρισε ο Ολυμπιακός το ματς και η Μπαρτσελόνα πήγε πάλι στους 10, 38-28 στο ημίχρονο.

Το πραγματικό πρόβλημα του Ολυμπιακού στον αγώνα, του βγήκε την ώρα που κάποιος θα περίμενε την αντεπίθεσή του. Απέναντι στα μεγάλα κορμιά της Μπαρτσελόνα ο Ολυμπιακός είχε μόνο τον Μιλουτίνοβ, που τον “έσκασε” με τόση συμμετοχή, αφού στις ελάχιστες φάσεις που δοκίμασε τον ΛεΝτέι ο Ντέιβιντ Μπλατ, τον σημάδεψαν οι Καταλανοί κυρίως με τον θηριώδη Σεραφέν.

Παράλληλα το ροτέισιον του Ολυμπιακού παρέμεινε απελπιστικά μικρό, μάξιμουμ επτά παικτών!

Ο Παπανικολάου φάνηκε ότι δεν μπορούσε να παίξει περισσότερο, κι η κούραση έκανε τα σημάδια της, ενόσω η Μπαρτσελόνα εξακολουθούσε να ‘σκάει” στην πίεση τα γκαρντ του Ολυμπιακού και να δυσκολεύει την κυκλοφορία.

Ήρθε κι ο Κρις Σίνγκλετον που πέτυχε 9 πόντους στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στους 18 με 5/7 τρίποντα! Κι η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 43-55.

Κι η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη στην τελευταία περίοδο όπου ο Ολυμπιακός είδε να του ξεφεύγει η διαφορά και να μοιάζει άπιαστη ακόμη κι η υπεράσπιση των εννέα πόντων με την οποία είχε νικήσει στη Βαρκελώνη (69-60). Η Μπαρτσελόνα έφτασε στους 21 πόντους, 67-46 με 4:09

Ολυμπιακός-ΜπαρτσελόναΤα δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76