Την πρώτη της ήττα στο Eurobasket U20 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Νέων με 82-76 από τη διοργανώτρια Γερμανία.

Στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων, απέναντι σε μια ισχυρή ομάδα, ου συγκαταλέγεται στα φαβορί για μετάλλιο, η Εθνική μας δεν κατάφερε να πετύχει στο στόχο της και ηττήθηκε.

Η κακή τρίτη περίοδος έδωσε στους Γερμανούς τη δυνατότητα να το πιστέψουν και να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 24-14 που ανέτρεψε το 37-34 του ημιχρόνου.

Με το βάρος του μειονεκτήματος στο σκορ τα παιδιά του Γιάννη Καστρίτη το πάλεψαν αλλά στο τέλος, οι Γερμανοί ήταν πολύ εύστοχοι στις βολές και πήραν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Η Εθνική μας αντιμετωπίζει τη Δευτέρα (7μ.μ.) το Ισραήλ στον τελευταίο αγώνα της Α’ φάσης.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Π. Καλαϊτζάκης 6 (0/5 τριπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 21 (2), Καμπερίδης 6 (2/6 τριπ.), Λούντζης 11 (1), Μωραΐτης 20 (4/8 τριπ.), Αγραβάνης, Χρηστίδης 10, Κουρέπης, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ιμπραχίματσιτς): Φρόιντενμπεργκ 6 (2), Χασφέδερ 4, Μουσίντι 15 (1), Ολίντε 9 (1), Χαντ, Βάιντεμαν 8, Λάγκερπουστς 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Στάνιτς 13, Ζίλκα 13 (3).