Ναντέρ-ΠΑΟΚ

Ήττα που τον βάζει σε μπελάδες γνώρισε την Τετάρτη (16/01) στη Γαλλία από τη Ναντέρ ο ΠΑΟΚ με 79-70 στην 11η αγωνιστική του Βasketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου από το +1 βρέθηκε στο -11, σκόραρε με το σταγονόμετρο και έχασε φυσικά και τη διαφορά, αφού στην Πυλαία είχε νικήσει με την ελάχιστη διαφορά, του ενός πόντου.

Η αμυντική χαλαρότητα με την οποία μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παρκέ, έδωσε την ευκαιρία στους Γάλλους να προηγηθούν από νωρίς με διαφορά 10 πόντων, 15-5 με δύο ελεύθερα τρίποντα.

Το καμπανάκι των πρώτων 4:22 του αγώνα ακούστηκε αμέσως από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που μάζεψαν με σοβαρότητα τη διαφορά, μείωσαν 19-14 με τον Τέπιτς κι ισοφάρισαν στο δεκάλεπτο 25-25 με buzzer beater του Φιλ Γκος.

Ο Γκάρετ ήταν ο παίκτης-έκπληξη στην επίθεση για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Δεν το συνηθίζει, αλλά πήρε προσπάθειες, πρόσφερε σκορ από κοντά και πλέον η ελληνική ομάδα έπαιζε τον αγώνα στα ίσια.

Μοναδικό της μειονέκτημα στο πρώτο εικοσάλεπτο, αφού περιόρισε το τρίποντο των Γάλλων (3/10) τα ριμπάουντ, αφού η Ναντέρ πήρε 20 έναντι 10 και κυρίως πέντε περισσότερα επιθετικά, με αιχμές τον Τρίντγουελ και τον Κονατέ.

Το ημίχρονο τελείωσε 43-41 με νέο buzzer beater του ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά τρίποντο από τον Γουίλιαμ Χάτσερ.

Η Ναντέρ προηγήθηκε με επτά πόντους στην τρίτη περίοδο, 55-48 χάρη κυρίως στα επιθετικά της ριμπάουντ, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε 11-2 επιμέρους σκορ, προσπερνώντας 59-57 με τρίποντο του Χάτσερ στα 58 δεύτερα για την τρίτη περίοδο. Τελικά η Ναντέρ πήγε με +2 (62-60) προβάδισμα στη λήξη με τον Σένγκλιν να φτάνει τους 15 πόντους για τους γηπεδούχους.

Ναντέρ-ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι χειρότερο μπορούσε, δηλαδή αύξησε κατακόρυφα τα λάθη του στην επίθεση τη στιγμή που προηγήθηκε με 65-64!

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Ναντέρ να βρει ελεύθερο γήπεδο και κυρίως, ελεύθερα σουτ. Αίφνης το ντέρμπι έγινε “βούτυρο στο ψωμί” της γαλλικής ομάδας που έκανε 12-0 σερί και προηγήθηκε με 76-65 με σχεδόν έξι λεπτά για τη λήξη!

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε λεπτά να σκοράρει, με τρίποντο του Αθηναίου και μέχρι τότε είχε πέντε άστοχα σουτ, δύο χαμένες βολές και πέντε λάθη στις 11 επιθέσεις που έκανε σε διάστημα 6:24!

Ναντέρ-ΠΑΟΚ

Το ματς είχε κριθεί πια, η ευκαιρία να κλειδώσει ο ΠΑΟΚ την πρόκριση χάθηκε, και το τελικό 79-70 δίνει στους Γάλλους προβάδισμα για την επόμενη φάση!

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 43-41, 62-60, 79-70.