Άλλα μια ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε στη EuroLeague ο Παναθηναϊκός το βράδι της Τρίτης στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Εφές πήρε το “θρίλερ” με 71-68 με 6-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο.

Η μεγάλη διαφορά στο επιθετικό ριμπάουντ και τα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στην Εφές να έχει πιο πολλές ευκαιρίες, ώστε να καλύψει τα κενά της. Η τουρκική ομάδα έκανε 20 παραπάνω επιθέσεις λόγω των +13 επιθετικών ριμπάουντ και των -7 λαθών της και τιμώρησε τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε μπροστά με +3 στα 1:51.

Εκεί η ομάδα του Εργκίν Αταμάν  που επέστρεψε ως αντίπαλος, μπορεί να φωνάζει για ορισμένες αποφάσεις των διαιτητών, ειδικά τις τρεις βολές στον Λάρκιν για το 70-68 σε λήξη χρόνου με τον Γκραντ να φαίνεται να παίζει άμυνα στην κατακόρυφο.

Όμως άφησε την Εφές να επιβληθεί σε δυναμισμό κι ενέργεια με τον Τζόουνς και τον Λάρκιν να κάνουν τα καλύτερά τους παιχνίδια φέτος.

Ο Ταϊρίκ Τζόουνς μάλιστα έκανε… επτά ατομικά ρεκόρ στη EuroLeague με κυριότερα σε πόντους (21), ριμπάουντ (13, τα 7 επιθετικά) και αξιολόγηση (36).

Ο Λάρκιν πέτυχε 20 πόντους.

Ο Κέντρικ Ναν με τον Ματίας Λεσόρ ήταν πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού με 13 πόντους, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο. Από 9 είχαν Μήτογλου και Σλούκας.

Η Εφές έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Γουίλ Κλάιμπερν, Ροντρίγκ Μπομπουά, Ελάιζα Μπράιαντ, Άντε Ζίζιτς, Ντέρεκ Γουίλις, Τίμπορ Πλάις, ενώ έκανε το ντεμπούτο του ο Αμερικανο-νιγηριανός σέντερ που πήρε από την Μπελεντίγεσι, Ντάνιελ Οτούρου.

Στη διάρκεια του αγώνα δε, η Εφές έχασε και τον Ερκάν Γιλμάζ με κάταγμα στον ώμο!

Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν 6-6 ρεκόρ.

Δεν είναι ασυνήθιστη η εικόνα που έδειξε ο Παναθηναϊκός από την αρχή του αγώνα, όπου χρειάστηκε χρόνο να μπει στο πνεύμα του αγώνα. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς πέτυχε 7 από τους πρώτους 9 πόντους της Εφές, που προηγήθηκε 14-4 μετά από 3:19 αγώνα!

Είχε ήδη 5/5 σουτ, 3/3 βολές, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 2/3 σουτ, αλλά 4 λάθη.

Ο Αταμάν σύντομα ανακάτεψε “την τράπουλα” έψαξε παίκτες που μπορούν να δώσουν κάτι περισσότερο και κυρίως, να είναι πιο συγκεντρωμένοι.

Ο Λάρκιν ήταν ορεξάτος με 8 πόντους για το 23-11 κι η ελληνική ομάδα μείωσε στο 23-15 του Α’ δεκαλέπτου με ένα 4-0 σερί.

Η ενέργεια των εφεδρειών της Εφές της έδωσε τη δυνατότητα να διατηρήσει το πλεονέκτημα στο Β’ δεκάλεπτο: Ο Οσμανί πέτυχε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του (30-17) , ο Χόλατζ μόλις το 2ο καλάθι στην καριέρα του στη Euroleague, κι όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων ένα πνεύμα μαχητικότητας που δεν είχε ο Παναθηναϊκός. Για αυτό βρέθηκε σε διάφορες περιστάσεις έως το -13, χάνοντας μάλιστα πολλά ριμπάουντ στη ρακέτα του.

Η Εφές δεν πήρε πολλούς πόντους δεύτερης ευκαιρίας, όμως μείωνε τις κατοχές του Παναθηναϊκού, που αδυνατούσε να βρει λίγο ρυθμό. Συν το ότι έκανε πολλά λάθη.

Ένα σερί 4 πόντων του Μήτογλου, μείωσε για τον Παναθηναϊκό στο 34-27, οι Τούρκοι πήγαν στο +10 (37-27) πριν ο Κέντρικ Ναν κάνει ένα προσωπικό 4-0 με τη σειρά του, κλέβοντας μάλιστα την μπάλα σε επαναφορά στα 2,9 δεύτερα για το ημίχρονο και προλαβαίνοντας το χρονόμετρο για το 37-31.

Το καλό φινάλε, δια χειρών Ναν και η ανάπαυλα, ηρέμησαν όπως φαίνεται πνευματικά τους “πράσινους” που μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και αποφασιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 38-38 και μετά απάντησε στο 6-0 σερί της Εφές με δικό του 7-0 για το πρώτο προβάδισμα, 45-44 με 4:30 για τα 30” από τρίποντο του Μήτογλου.

Ο Σλούκας έκανε καλές επιλογές στο μοίρασμα της μπάλας και μετά έβαλε και το δικό του μακρινό για το 46-48 αν και δέχτηκε τεχνική ποινή γιατί ζήτησε και φάουλ από τον Λάρκιν που έβαλε χαμηλά το χέρι του στο μαρκάρισμα.

Η ουσία είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε φέρει στα ίσια το παιχνίδι, είχε ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, κι αν δεν έκανε έξι λάθη σε αυτό το διάστημα (Γ’ περίοδος) θα προηγούταν με πολύ περισσότερους από 2 πόντους (52-50) με την Εφές να έχει 1/7 τρίποντα (το εύστοχο πάλι με τον Οσμανί!) και τις βασικές της μονάδες να χάνουν σιγά-σιγά δυνάμεις.

Ο Τζέριαν Γκραντ μπήκε στην εξίσωση, αφού δεν είχε φανεί στο πρώτο 20άλεπτο, κι οι Λεσόρ, Σλούκας, Ναν (παρά τα λάθη του, ορισμένα εκ των οποίων οφείλονταν στη διαφορά κανονισμών που ακόμα μαθαίνει), είχαν οδηγήσει την αντεπίθεση.

O Ταϊρίκ Τζόουνς με τον Σέιν Λάρκιν ήταν οι βασικοί πόλοι του παιχνιδιού της Εφές, αυτοί την κρατούσαν καλά στο παιχνίδι, μαζί με τα λάθη του Παναθηναϊκού και τα χαμένα του αμυντικά ριμπάουντ.

Σε 35 λεπτά αγώνα η Εφές είχε 6 λιγότερα λάθη και 8 παραπάνω ριμπάουντ για να κρατά στα ίσια τη μάχη!

Τα τρίποντα του Γκραντ και του Ναν, για το 65-68 υπέρ του Παναθηναϊκού με 1:51 στο χρονόμετρο δημιούργησαν μια αίσθηση υπεροχής, όμως ένα καλάθι που δεν μπήκε ποτέ, κι υποδείχθηκε ότι μετράει επειδή κάποιος ακούμπησε διχτάκι, το επιθετικό φάουλ του Ναν σε διεκδίκηση ριμπάουντ κι οι 3/3 βολές του Λάρκιν σε φάουλ του Γκραντ που δεν φάνηκε να υπάρχει σε λήξη χρόνου, άλλαξαν τα δεδομένα.

Η Εφές προηγήθηκε 70-68, πριν ο Σλούκας εξαντλήσει όλο το χρόνο επίθεσης του Παναθηναϊκού κι ο Τόμπσον κερδίσει φάουλ στα 7,4.

Ο Αμερικανός έβαλε 1/2 για το 71-68 ο Παναθηναϊκός έβγαλε τρίποντο για τον Μήτογλου που βρήκε στο σίδερο κι η ελληνική ομάδα έφυγε ηττημένη από το Σινάν Ερντέμ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68