Ντάριους Τόμπσον

Η Εφές νίκησε με 81-79 την Παρτιζάν στον πρώτο αγώνα του 5ου Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος, το Σάββατο στο ΟΑΚΑ και θα παίξει την Κυριακή στον τελικό, με τον νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου (20:00).

Το φόλοου του Ντάριους Τόμπσσον στο τέλος, μετά από άστοχο σουτ του Μπράιαντ, έκανε τη διαφορά με το τελικό 81-79, καθώς στην τελευταία της επίθεση, η Παρτιζάν έχασε σουτ με τον ΛεΝτέι και μετά με τον Σμάιλαγκιτς που είχε πάρει το επιθετικό ριμπάουντ.

Βέβαια οι Σέρβοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, δικαίως, καθώς φάνηκε ξεκάθαρα στην επαναληπτική προβολή, η παράβαση παίκτη της Εφές.

Ο αγώνας πρόσφερε θέαμα στους φιλάθλους, είχε πολλές εναλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους προπονητές να κάνουν δοκιμές και να ζητούν από τις ομάδες τους να ανεβάσουν ρυθμό και ένταση.

Η Εφές δεν είχε τον ψηλό της, Ταϊρίκ Τζόουνς, κι αυτό φάνηκε στο πρώτο μισό που ακολουθούσε στο σκορ (40-43) έχοντας βρεθεί και στο -11 της Α’ περίοδου.

Όμως ο Γουίλ Κλάιμπερν με τον Ελάιτζα Μπράιαντ κι ένα σερί του Μπομπουά, τη βοήθησαν να επιστρέψει.

Προηγήθηκε μάλιστα με 67-64 για πρώτη φορά στον αγώνα με έξι λεπτά για το τέλος κι έφτασε στο +7, 71-64.

Ο Ντανίλο Άντζουσιτς με τον Κέβιν Πάντερ, ώθησαν στην ομάδα του Ομπράντοβιτς στην επιστροφή και το προσπέρασμα 78-79 με 1:11 για τη λήξη.

Η Εφές ισοφάρισε 79-79 και στην τελευταία της επίθεση το φόλοου του Τόμπσον έκρινε τον αγώνα, αφήνοντας την Παρτιζάν παραπονούμενη για τα φάουλ που δεν πήρε στη δική της τελευταία επίθεση, ο Σμάιλαγκιτς.

O Γουίλ Κλάιμπερν είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Εφές, ο Μπράιαντ 15 πόντους και ο Μπομπουά άλλους 11. Ο Ζίζιτς πρόσφερε 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Παρτιζάν, που έχασε τον Ντοζίερ με 5 φάουλ και χρησιμοποίησε στο β’ μέρος τον Φρανκ Καμίνσκι, ο Ντανίλο Άντζουσιτς είχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε 17 πόντους με 7/9 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 40-43, 54-61, 81-79

Εφές (Τζαν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 11 (3), Μπράιαντ 15 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 16 (2), Τόμπσον 6, Πλάις 4, Όλατζ, Οσμάνι 3, Γιλμάζ 3, Γουίλις 11 (3), Ζίζιτς 6

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 4, Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα 3, Πάντερ 17 (3), Σμάιλαγκιτς 10 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Νάναλι 8, Τριφούνοβιτς, Άντζουτσιτς 23 (5), Ντόζιερ 3, Καμίνσκι 4