Η αλλαγμένη προς το καλύτερο Εφές νίκησε 94-60 τη Ζαλγκίρις και συνάμα γεύτηκε τη χαρά της νίκης για δεύτερη φορά στη φετινή Euroleague.

Η Αναντολού Εφές πήρε τη δεύτερη της νίκη απόψε στη φετινή Euroleague (2-5), τη στιγμή που η Ζαλγκίρις Κάουνας με το νέο ανεπιτυχές αποτέλεσμα παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς νίκη (0-7).

Τζέιμς Άντερσον, Ντόγκους Μπαλμπάι και Τζέιμς Ντάνστον απουσίασαν λόγω τραυματισμού από ακόμη έναν αγώνα της Εφές.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις στερήθηκε μόνο των υπηρεσιών του Εμάνουελ Μούντιε. Ο Βασίλιε Μίτσιτς έδωσε κανονικά το “παρών” στην αποψινή μονομαχία.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε με 4-0 τη συνάντηση, με δύο εύστοχα σουτ από μέση απόσταση των Γκίφι και Κάβανο. Το αρχικό προβάδισμα των Λιθουανών στο δεύτερο λεπτό, μετατράπηκε όμως στο εις βάρος τους 12-6 στο πεντάλεπτο.

Έκτοτε η Αναντολού Εφές διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία σταθερή διαφορά στο σκορ που υπερέβη και τους 10 πόντους (22-11 στο 9 λεπτό). Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-17 με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων του Μιλάκνις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε εκ νέου την διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων να φέρνει την τουρκική ομάδα σε απόσταση ασφαλείας και το +14 (33-19) στο 14 λεπτό.

Σε εκείνο το διάστημα η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε 33-24 με δύο βολές του Καλνιέτις και τρίποντο του Λεκαβίτσιους.

Το πληγωμένο θηρίο όμως του Εργκίν Αταμάν ξύπνησε και επέβαλε τον ρυθμό του, στέλνοντας το παιχνίδι στο 41-26 λίγο πριν το ημίχρονο, με επιμέρους σκορ 8-2 σε 1:55!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Ελάιζα Μπράιαντ και 1 εύστοχη βολή του Λεκαβίτσιους, 44-29 στο 20′.

Ένα εύστοχο σουτ δύο πόντων του Πετρούσεβ θα φέρει την μεγαλύτερη διαφορά της τάξης των 24 πόντων, 57-33 στο 25ο λεπτό του ματς.

Για να φθάσουμε στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο 69-44 σε μια επίδειξη δύναμης της Εφές με πολλαπλούς πρωταγωνιστές. Δίποντο του Γιανκούνας για την Ζαλγκίρις και 69-46 στο 30′.

Το παιχνίδι είχε εκτροχιαστεί για τους Λιθουανούς που κινδύνευσαν άμεσα με συντριβή, καθώς η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 20 πόντων και πάνω. Όπερ και εγένετο.

Το 80-55 με τρίποντο του Τουντσέρ για λογαριασμό της Εφές ήταν απλά η αρχή των δεινών για το δύσμοιρο σύνολο απ’ το Κάουνας.

Σκορ 88-60 στο δίλεπτο πριν την λήξη δια χειρός Πλάις. Τριάντα πόντοι απόσταση στο 39′ με τον Πλάις να βρίσκει διχτάκι δις από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Λάρκιν και Τουντσέρ θα δώσουν την χαριστική βολή, 94-60, ποιος είδε την Εφές απόψε και δεν την φοβήθηκε;

Για την Εφές Αναντολού ξεχώρισε ο Πλάις με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, μαζί με τους Πετρούσεβ και Μίτσιτς των 14 και 11 πόντων αντίστοιχα.

Μοναδικοί επιζώντες από την συντριβή της Ζαλγκίρις οι Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις με 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 69-46, 94-60