@twitter.com/AnadoluEfesSK

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, με τον Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς στον πάγκο της, πέτυχε την Πέμπτη η Εφές με 105-91 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Ρίγα της Λετονίας.

Το 2/2 με τον Κροάτη προπονητή, επί 15ετίας ασίσταντ στην τουρκική ομάδα, έφερε την Εφές στο 11-15 ρεκόρ κι άφησε την ομάδα του Όντεντ Κάτας στο 13-13.

Για τους Ισραηλινούς, ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα, μετά από τις δύο της προηγούμενης “διαβολοβδομάδας” στην Ισπανία, κι υποχωρούν πλέον στην κατάταξη.

Παρουσία πολλών Λετονών φιλάθλων στην Αρένα Ρίγα, της Λετονίας, όπου έγινε ο αγώνας για λόγους ασφαλείας, έγινε ένα χορταστικό παιχνίδι που για 35 λεπτά ήταν κλειστό, μέχρι η Εφές να ανοίξει τη διαφορά.

Επιβεβαίωσαν δε, αμφότερες οι ομάδες τη φήμη τους, αφού η Μακάμπι είναι η 2η καλύτερη επίθεση και η Εφές η τρίτη καλύτερη, της EuroLeague.

Το κακό για τη Μακάμπι είναι ότι επιβεβαίωσε πώς έχει και τη χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης και μετά από τους 106 πόντους στη Μαδρίτη και τους 92 στη Βιτόρια, δέχτηκε 105 στη Ρίγα.

Ήταν η πέμπτη “100άρα” που δέχονται οι Ισραηλινοί!

Ο Σέιν Λάρκιν είχε 13 πόντους στο Α’ δεκάλεπτο και τελείωσε με 22 και 6 ασίστ, ο Ροντρίγκ Μπομπουά πέτυχε 20 πόντους, 12 είχε ο Οσμανί και 12 ο Πλάις, ενώ από 10 πέτυχαν Κλάιμπερν και Τζόουνς για τους νικητές.

Για τη Μακάμπι ο Γουέιντ Μπάλντγουιν έφτασε στους 26 πόντους, από 12 είχαν Κλίβελαντ και Κόλσον (όλους στο Α’ μέρος) κι από 11 είχαν Νίμπο και Ριβέρο.

Η Εφές κάλυψε και τη διαφορά της ήττας της στον Α’ γύρο (86-95) σε αγώνα που επίσης είχε γίνει σε ουδέτερο, συγκεκριμένα στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91