Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε ατομικό ρεκόρ με 6/9 τρίποντα κι η Βαλένθια νίκησε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 93-77 στη 2η αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Πέμπτης!

Ο Μαυροβούνιος σέντερ της Βαλένθια, ήταν άψογος ως… σούτινγκ γκαρντ κι έκανε το ματς της καριέρας του από τα 6.75μ. αφού ουδέποτε στη Euroleague ή το EuroCup είχε πετύχει 6 τρίποντα!

Το εντυπωσιακό είναι πώς έφτασε στους 24 πόντους σε 18:58 συμμετοχής, κι ενώ έπαιξε ελάχιστα στην τελευταία περίοδο!

Δεν χρειάστηκε, άλλωστε, καθώς η Βαλένθια ήταν κυράρχη στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Προηγήθηκε με 68-53 μετά από 30 λεπτά αγώνα, όπου ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε φτάσει ήδη στους 24 πόντους, κι έφτασε τη διαφορά στους 25 πόντους, 80-55 με επτά λεπτά για τη λήξη του αγώνα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αγνώριστη, άστοχη από τα 6.75μ. αφού είχε 6/21 τρίποντα μέχρι το 30′ και δεν απέφυγε τη δεύτερη ήττα της σε δύο αγωνιστικές της Euroleague, αφού στην πρεμιέρα είχε χάσει από μια ακόμα ισπανική ομάδα, την Μπασκόνια, στη Βιτόρια.

Πλην του Ντούμπλιεβιτς, για τη Βαλένθια ο Μάικ Τόμπι είχε 14 πόντους, ο Νίκολα Κάλινιτς 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κορυφαίος της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Έντι Ταβάρες με 15 πόντους, ενώ ο Καμπάτσο είχε 14, ο Ρούντι Φερνάντεθ 12 και ο Τρέι Τόμπκινς άλλους τόσους.

Η Βαλένθια έχει πλέον δύο στα δύο, αφού στην πρεμιέρα είχε νικήσει τη Βιλερμπάν με 65-63 στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-44, 53-68, 77-93