Έσπερος Λαμίας

Ο Έσπερος Λαμίας (5-5) νίκησε με 85-78 τον Ηρακλή (5-5) στο Χαλκιοπούλειο, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Elite League.

Η ομάδα της Λαμίας ανέτρεψε διαφορά οκτώ πόντων στην τελευταία περίοδο και επικράτησε του Ηρακλή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-35 στο ημίχρονο, ο “Γηραιός” έκανε ένα 15-30 στην τρίτη περίοδο και πήρε προβάδισμα 8 πόντων (57-65), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε και ο Έσπερος Λαμίας με ένα 28-13, έφτασε στη νίκη με 85-78!

Έσπερος Λαμίας-Ηρακλής

Το φύλλο αγώνα:

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Μαραμής-Πράττος (Μπλέτσας)

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-35, 57-65, 85-78.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 4 (1), Νικολαΐδης 2,  Λιάπης 23 (3), Καράμπουλας 3, Λεγκίκας 19, Μπρούερ 15 (1), Παπαντωνίου 11 (2), Ιωάννου 6.

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 12 (4), Σοκ 12 (3), Πράπας 5 (1), Προίσκος 3 (1), Μερμίγκης, Ζορμπάς 3, Μαλέσεβιτς 19 (1), Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 20 (2).

Δείτε τα highlights και άλλα videos από τον αγώνα:

Στις 16:30 άρχισαν οι αναμετρήσεις Παπάγου-Κόροιβος Αμαλιάδας και Πανιώνιος-Ερμής Σχηματαρίου.

Άλλες τρεις αναμετρήσεις της αγωνιστικής ξεκίνησαν στις 17:00: Δόξα Λευκάδας-Πανερυθραϊκός, Ψυχικό-Χαρίλαος Τρικούπης και Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου.

Το Αμύντας-Μίλωνας θα αρχίσει στις 18:30, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται στις 19:00 με το παιχνίδι Μύκονος-Μεγαρίδα.