Ο Μίλωνας νίκησε με 92-73 τη Μύκονο στο κλειστό της Νέας Σμύρνης “Κροίσος Πέρσης” το Σάββατο (16/12) στον πρώτο από τους οκτώ σημερινούς αγώνες στη 13η αγωνιστική της Elite League.

H ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι από τη Β’ περίοδο κι έπειτα, είχε ορθότερες επιλογές, μεγάλη ευστοχία μέχρι να χτίσει τη μεγάλη διαφορά και έφτασε στις οκτώ νίκες σε 13 αγώνες.

Η Μύκονος έπεσε στο 7-6, όμως είναι ομάδα που έχει να δείξει πολλά καινούργια πράγματα μετά την αλλαγή του προπονητή και τις προσθήκες της, στη συνέχεια.

Η ομάδα του Σκαραφίγκα προηγήθηκε με 27-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Μίλωνας ήταν εντυπωσιακός στη β΄περίοδο, κι έκανε 30-13 επιμέρους για να προηγηθεί με 50-40 στο ημίχρονο.

Έκανε 14 κλεψίματα, έναντι 3 της Μυκόνου, με τον Δημάκο να δίνει το ρυθμό στην άμυνα.

Ο Μελισσαράτος πέτυχε 18 πόντους για τους νικητές με 5/6 σουτ, 7/7 βολές κι έκανε 4 κλεψίματα, ενώ ο Στιβ Μπαρτ είχε 23 πόντους με 6/9 τρίποντα, 5 ασίστ.

Ο Φώτης Ζούμπος είχε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα για τους νικητές.

Η Μύκονος έχασε με τραυματισμό τον Σταμάτη στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 50-40, 69-59, 92-73

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Μαρινάκης-Κατσαπρακάκης (Ντίνος)

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 7 (1), Σκορδίλης 5, Πετρίδης, Μελισσαράτος 18 (1), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 23 (6), Μαλούκος, Μάρκου, Ζούμπος 16 (4), Δημάκος 7 (1), Κανονίδης 12 (1).

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Χουχούμης 6, Σταμάτης 10 (1), Καψαλός 5 (1), Καμάρας 10 (3), Σπυρόπουλος 4, Διαμαντάκος 9, Σταυρακούκας 5 (1), Βοϊτσιεχόβσκι 12 (1), Πατσέκο-Ορτίθ 3,  Παύλος, Ευστρατίου 7 (1).