Με κορυφαίο τον Τάιρ Γκάθραϊτ (21π.), η εξαιρετική Ελευθερούπολη νίκησε 79-76 τον Πανιώνιο στο “Κροίσος Πέρσης” της Νέας Σμύρνης, στην πρεμιέρα της Elite League!

Μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (24-27), ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη δεύτερη περίοδο (επιμέρους 12-8) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (54-57), στο τέλος του οποίου μπήκαν στο… παιχνίδι και οι “Πάνθηρες”, που γέμισαν το κλειστό, μετά τη λήξη του ποδοσφαιρικού αγώνα του Πανιωνίου με τον Ηλυσιακό (για την ιστορία η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 3-1 στον αγώνα για τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής).

Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έδειξε χαρακτήρα και πήρε ένα σπουδαίο “διπλό” απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Basket League.

Χωρίς τους Ίαν Βουγιούκα (ενοχλήσεις στο πόδι) και Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς (ενοχλήσεις στη μέση), η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου γνώρισε την ήττα, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Δημήτρη Κακλαμανάκη (30π., 12ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 36-35, 54-57, 76-79.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): ΖανΛουί 6, Σκάνδαλος 2, Χρήστου, Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 5 (1), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 30 (13/14 δίποντα, 12 ριμπ.), Βεργίνης 13 (1), Βαφειάδης, Σεργιένκο, Γκίκας 13 (3).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος-Παγκαλίδης): Άλεν 3, Μπόζης, Στυλίδης, Γκάθραϊτ 21 (3), Στυλίδης, Ναούμης, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 15 (3), Λογοθέτης, Μαστόρος 6, Κουρτίδης 15 (1), Οκεκουόγεν 2, Τσέλλος.

Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

H photo gallery

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα, εδώ:

Πανιώνιος-Ελευθερούπουλη 76-79: Τα highlights και οι δηλώσεις των προπονητών (vid)

Elite League: Με 4 τρίποντα του Σαμοντούροβ ο Πανερυθραϊκός 83-80 τον Μίλωνα (pics)

Elite League: Αρχή με νίκη για τον Παπάγο, 89-78 τον Αίαντα Ευόσμου