Η Εθνική μας ομάδα νίκησε την Παρασκευή την Τσεχία με 72-64 στο sold out ΣΕΦ, των 12.439 θεατών, στην 1η αγωνιστική για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025 και το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο της.

Δεν ήταν στρωμένο με ροδοπέταλα το ξεκίνημα σε μια νέα εποχή, η Εθνική δύσκολα θα μπορούσε να ‘χει συνοχή που ‘χουμε συνηθίσει από συλλόγους, αλλά η ουσία είναι ότι νίκησε, σε αυτή τη νέα διαδρομή προς τα τελικά του Ευρωμπάσκετ, οι διεθνείς έβγαλαν τρομερή διάθεση, ο κόσμος την έχει αγκαλιάσει, ούτως ή άλλως, και τα καλύτερα… θα έρθουν!

Είχε όμως μεγάλο όπλο την άμυνά της και χτυπώντας, όταν μπορούσε σε γρήγορο τέμπο, αφού στο 5 Vs 5  ίχε μεγάλα προβλήματα, “ξεκλείδωσε” το παιχνίδι που για 30 λεπτά δεν το έλεγχε όσο θα ήθελε.

Επόμενος αγώνας, τη Δευτέρα (26/2, 20:30) στη Χάγη, με αντίπαλο την Ολλανδία για να κλείσει το “παράθυρο” Φεβρουαρίου.

Ο Ντίνος Μήτογλου πέτυχε 22 πόντους, μαζί με 7 ριμπάουντ και 7.12 σουτ, από 16 είχαν Παπανικολάου (8 ριμπάουντ), Γουόκαπ (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα) που αποτέλεσαν τα μεγάλα της “όπλα”!

Όλα τα παιδιά έδωσαν τα πάντα, σε όλους τους τομείς, σε κάθε λεπτομέρεια,

Με ψηλή πεντάδα άρχισε ο Σπανούλης, αφού μετά τον Γουόκαπ, υπήρχαν οι Ρογκαβόπουλος, Παπανικολάου, Μήτογλου, Παπαγιάννης.

Η Εθνική μας χρειάστηκε 2:15 αγώνα για το πρώτο της καλάθι (Μήτογλου) και προσπέρασε 6-5 και 12-8, εκδηλώνοντας γρήγορες επιθέσεις.

Στο 5 εναντίον 5, όμως ήταν ορατό το πρόβλημα κι έγινε ακόμα μεγαλύτερο με την αστοχία από την περίμετρο. Η Ελλάδα έκλεισε το Α’ δεκάλεπτο με 0/9 από τα 6,75 κι οι Τσέχοι με σερί 7-0 προσπέρασαν 15-12.

Σερί που έγινε 11-0 για το 19-12 υπέρ τους στο πρώτο δίλεπτο της Β’ περιόδου.

Η Εθνική μας έμεινε 5:50 χωρίς πόντο, 6:35 χωρίς καλάθι, αλλά με 7-0 σερί ισοφάρισε 21-21.

Μήτογλου και Παπανικολάου ήταν οι σταθεροί της πόλοι στην επίθεση. Ο πρώτος έκλεισε με 14 πόντους το ημίχρονο (32-31) βάζοντας την Εθνική μας μπροστά στη λήξη του, με φόλοου-κάρφωμα ενώ ο Παπανικολάου είχε 9 πόντους στο 20άλεπτο.

Τουλάχιστον μας ακολούθησαν σε… αστοχία οι Τσέχοι στο πρώτο μισό έχοντας 2/12 τρίποντα, έναντι 1/12 δικά μας, το μοναδικό, με -ποιόν άλλο;- τον Μήτογλου.

Το κακό όμως είναι ότι άρχισαν με 3/5 στην τρίτη περίοδο κι έφυγαν 33-40 στο τρίλεπτο με την Ελλάδα να πραγματοποιεί άσχημη εκκίνηση στο δεύτερο μισό του ματς.

Χαμένες βολές, χαμένα τρίποντα, μόνο η άμυνα, με καθυστέρηση… τριών τριπόντων των Τσέχων, άρχισε να αποδίδει κάπως.

Ο Μωραΐτης έδωσε πνοή και στις δύο πλευρές του γηπέδου με τις άμυνές του αλλά και δύο ασίστ στο προσπέρασμα της Εθνικής μας, 41-40 με 8-0.

Σε αυτό το σερί ήταν και το 2ο ελληνικό τρίποντο της βραδιάς (σε 16 προσπάθειες έως τότε) πάλι από ψηλό, αφού μετά τον Μήτογλου στο πρώτο μέρος, το 2ο το έβαλε ο Παπαγιάννης!

Ο Γουόκαπ ήταν ο δεύτερος μετά τον Μωραΐτη που έβαλε το …χεράκι του στην άμυνα, με δύο κλεψίματα κι ισάριθμους αιφνιδιασμούς κι ενώ παράλληλα άρχισε να πλησιάζει στη σφαίρα του triple double με την πολύπλευρη προσφορά του.

Το σκορ που βρήκε η ομάδα του Σπανούλη σε ανοιχτό γήπεδο, ως επιβράβευση των καλών αμυνών της, της έδωσε πρώτη φορά στη βραδιά αέρα υπεροχής στο παρκέ και το μεγαλύτερό της προβάδισμα έως τότε, 51-46 με δύο λεπτά για τα 30′.

allstarbasket.grΈβαλε και τον κόσμο στο παιχνίδι και το ζητούμενο έως το φινάλε ήταν η συνέχεια.

Έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 53-50, και με το τρίτο τρίποντό της, σε 20 προσπάθειες, αυτήν τη φορά από τα χέρια του Χαραλαμπόπουλου έφυγε στο +8, 58-50!

Κι εκείνο του Γουόκαπ με 5:40 για τη λήξη, έκανε το 61-52 στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς.

Ήταν ένα διάστημα με σημαντική συνδρομή του Χαραλαμπόπουλου, τόσο στο σκορ, όσο και -κυρίως- στο επιθετικό ριμπάουντ στο διάστημα που ο Μήτογλου ήταν στον πάγκο.

Για πρώτη φορά η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους, όταν στην επάνοδό του, ο Μήτογλου έκανε με 2/2 βολές το 67-56, πριν ο Γουόκαπ το κάνει +13, 69-56 στο δίλεπτο.

Η Τσεχία μείωσε στους 6 στα 13”, 70-64, με το τρίποντο του Μποχάτσικ, θέμα για τον νικητή όμως πλέον, δεν υπήρχε.

Η Ελλάδα έκλεισε με νίκη την πρώτη της προσπάθεια στη νέα εποχή, η αύρα είναι παραπάνω από θετική, η συστράτευση δεδομένη και σε μια τόσο σημαδιακή εικόνα, στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Μήτογλου κέρδισε το φάουλ πέφτοντας στο παρκέ, ήταν οι Γουόκαπ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκης που έτρεξαν σαν να μην υπήρχε αύριο να τον σηκώσουν!

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64