Το Μαρούσι νίκησε εύκολα την Καρδίτσα με 91-70 στον Άγιο Θωμά, για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της Stoiximan Basket League, για τις θέσεις 7-12.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με αυτή του Νίκου Παπανικολόπουλου (8-16), αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία, αφού στην κανονική περίοδο οι ομάδες μοιράστηκαν τις νίκες.

Οι ήττες ΑΕΚ και ΠΑΟΚ το Σάββατο, αυξάνουν τις πιθανότητες για Λαύριο (9-15), Μαρούσι και Καρδίτσα να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στα playoffs.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (17π., 4ρ.), Χάρης Γιαννόπουλος (17π., 5ρ.), Σακούρ Τζούστον (17π., 7ρ.) και Ορφέας Στασινός (10π., 5ρ., 5ασ.).

Για την Καρδίτσα, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Τέβιν Μακ (13π., 7ρ.), Σακ Μπιουκάναν (12π.), Νίκος Δίπλαρος (11π., 5ασ.), Σάμιουελ Μενέγκα (11π., 6ρ.) και Τζόρνταν Σάιμπερτ (11π.).

Χωρίς τον Γκλεν Κόζι έπαιξε το Μαρούσι, ενώ από την Καρδίτσα απουσίασε ο τραυματίας Ρομέλο Γουάιτ και ο άρρωστος Νεοκλής Αβδάλας.

Με τους Ραντούλιτσα, Τζούστον και Γιαννόπουλο να κάνουν… πάρτι, το Μαρούσι πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (14-4) που έφτασε μέχρι τους 16 πόντους (32-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Η Καρδίτσα ροκάνισε τη διαφορά με τον Σάιμπερτ (38-31), όμως το Μαρούσι ολοκλήρωσε με ένα σερί 5-0 το πρώτο ημίχρονο (43-31).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν στους 4 πόντους (52-48), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στους 8 πόντους (65-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο… εμφανίστηκε στο παρκέ ο Γούνταρντ, η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους (88-68) και το Μαρούσι έφτασε εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70