Ο Προμηθέας Πάτρας έμεινε άσφαιρος στο Τρέντο, της βόρειας Ιταλίας και συνετρίβη από την ιταλική ομάδα με 78-51 στη 2η αγωνιστική του ΕuroCup το βτάδυ της Τρίτης.

Ήταν η δεύτερη ήττα της ελληνικής ομάδας στην κανονική περίοδο του EuroCup, μετά από εκείνη της πρεμιέρας, από την Γκραν Κανάρια στην Πάτρα.

Ήταν δε, η βαρύτερη ήττα στην τριετή ιστορία του Προμηθέα Πάτρας στην Ευρώπη, μετά τους 22 πόντους (79-57) που έχασε από την Τενερίφη στο Basketball Champions League του 2018/19!

Αυτή τη φορά, όμως, ο λόγος ήταν το πολύ άσχημο ποσοστό του Προμηθέα από τα 6,75μ..

Παραδοσιακά, άλλωστε, είναι ομάδα που στηρίζεται στο τρίποντο κι όταν το ποσοστό είναι κοντά στο 10% (τελείωσε με 3/24) δεν μπορεί να ελπίζει σε νίκες.

Μολονότι άρχισε τον αγώνα στο Τρέντο καλά, αφού προηγήθηκε 16-7 στο 7:28 και 18-15 στο δεκάλεπτο, με οκτώ πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη, η συνέχεια ήταν πολύ κακή.

Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός, πήραν τα ηνία του αγώνα κι έχτισαν γρήγορα διαφορές που δεν μπορούσε να ανατρέψει ο Προμηθέας Πάτρας.

Του επέτρεψαν μόλις 11 πόντους στη β΄περίοδο (36-29 το ημίχρονο) κι έφυγαν με 50-33 μόλις 4:45 στην τρίτη περίοδο.

Ο Μιχάλης Λούντζης κράτησε μέχρι το ημίχρονο τον Προμηθέα στο σκορ (9 προσωπικοί πόντοι) αλλά φυσικά δεν αρκούσε για κάτι περισσότερο.

Μόλις 10 πόντοι ήταν η παραγωγικότητα της ομάδας του Μάκη Γιατρά, στην τρίτη περίοδο, ενώ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα, είχε 2/20 τρίποντα, έναντι 9/19 των Ιταλών!

Τεράστια διαφορά για να καλυφθεί!

Το κακό είναι ότι ο Προμηθέας δεν κατόρθωσε καν να διορθώσει την εικόνα του ώστε να περιορίσει το εύρος της ήττας.

Η Τρέντο έφτασε στο +31 (76-45) και στην τελική επικράτηση με 78-51 σε μια βραδιά που ο Προμηθέας πρέπει να ξεχάσει και να ξεπεράσει, άμεσα!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51