Η Εφές δυσκολεύτηκε λίγο, αλλά επιβλήθηκε με 87-77 της Μπάνβιτ εκτός έδρας και με σκορ 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά των τουρκικών playoffs.

Μια περίοδος, η τρίτη, αρκούσε στην Εφές για να ”σπάσει” την έδρα της Μπάνβιτ και να προκριθεί εμφατικά με 2-0 στα ημιτελικά των τουρκικών playoffs.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς, Γαλατάσαραϊ-Γκαζιαντέπ, που βρίσκεται στο 1-1 μετά τη σημερινή ισοφάριση των παικτών του Νέναντ Μάρκοβιτς.

Οι Λάρκιν, Ντάνστον και Μπομπουά ”οργίασαν”, σημειώνοντας από 18 πόντους έκαστος, 15 είχε ο Σίμον, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ μοίρασε και 10 ασίστ. Μάλιστα, με 2, ακόμα, ριμπάουντ θα ολοκλήρωνε ένα triple-double.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έκαναν καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας το σκορ στο 41-38, όμως οι παίκτες του Αταμάν ήθελαν να… ξεμπερδεύουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-38, 53-66, 77-87