Εντός έδρας ήττα με 81-84 από τη λετονική Ρίγα γνώρισε το Περιστέρι το βράδυ της Τρίτης (10/11), στη 2η αγωνιστική του Ε’ ομίλου του Βasketball Champions League.

Δίχως τον Τεράν Πέτεγουεϊ και τον Χρήστο Σαλούστρο, το Περιστέρι, έχασε την ευκαιρία να ζευγαρώσει τις νίκες του στον όμιλο, μετά την σπουδαία εμφάνιση και νίκη που είχε κάνει με 106-88 επί της Ρίτας στο Βίλνιους.

Πλέον όλες οι ομάδες του ομίλου έχουν ρεκόρ 1-1, αφού στον άλλον αγώνα η Ρίτας νίκησε στη Γαλλία τη Στρασμμπούρ με 83-81.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν μπορούσαν να βρουν καλό ρυθμό, δεν σταμάτησαν τις γρήγορες επιθέσεις των αντιπάλων τους και τους έδωσαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες.

Ήδη στο ημίχρονο, η Ρίγα είχε ένα λιγότερο επιθετικό ριμπάουντ από τα αμυντικά του Περιστερίου, ενδεικτικό του προβαδίσματος που πήρε με 39-35 επί της ελληνικής ομάδας.

Με ηγέτες, τον Κρίστερς Ζόρικς (20π.) και τον γνώριμό μας από τη θητεία του στο Λαύριο, Κάιλ Άλμαν (16π., 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ!) η Ρίγα διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Το Περιστέρι έδειξε προς στιγμή στην τελευταία περίοδο να ελέγχει την κατάσταση, όταν πήρε διαφορά έξι πόντων, 71-65 (στο 33΄) αλλά ήταν πολύ νωρίς, κι αμέσως η Ρίγα απάντησε με δύο τρίποντα για το 71-71.

Προηγήθηκε δε με 79-77  και μολονότι το Περιστέρι ισοφάρισε 79-79, ένα καθοριστικό καλάθι του Άλμαν και δύο βολές του Ζόρικς έκαναν το 83-79. Το Περιστέρι έχασε όλα τα μακρινά σουτ, ενώ στα 14 δεύτερα κι ενώ είχε επίθεση με το σκορ στο 79-84 ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε επιθετικό φάουλ σε σκριν.

Από 15 πόντους πέτυχαν για το Περιστέρι οι Γκάντι, Γκρέι, ΜακΛιν και 14 ο Μάρβιν Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84