ΠΑΟΚ

Με εμφατικό τρόπο ο ΠΑΟΚ πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στον όμιλο του Basketball Champions League συντρίβοντας την ελβετική Φρίμπουργκ με 92-61 στην Πυλαία το βράδυ της Τετάρτης (14/11).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός από το τζάμπολ του αγώνα κι έδειξε τις άγριες διαθέσεις του στους Ελβετούς! Μόλις 2:43 από την έναρξη το σκορ ήταν 8-0 κι ο προπονητής της Φρίμπουργκ , Πέταρ Άλεκσιτς κάλεσε το πρώτο τάιμ άουτ.

Που να ήξερε τι θα επακολουθήσει! Λίγο αργότερα κι έπειτα από 3:42 αγώνα το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 14-0 με το “πάρτι” των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου να είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό στο παρκέ της PAOK Sports Arena!

Το απολαυστικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22 πόντους διαφοράς, 32-10 (!) με την ελληνική ομάδα να έχει ήδη 7/10 τρίποντα!

Ο ρυθμός δεν έπεσε καθόλου αλλά άλλαξε κάπως η στρατηγική του ΠΑΟΚ που άρχισε να μπαίνει πιο συχνά στην αντίπαλη ρακέτα και μείωσε τις προσπάθειες έξω από τα 6.75μ. Αυτό που δεν άλλαξε ήταν η εικόνα του ματς!

ΠΑΟΚ
Ο Μιλένκο Τέπιτς συνεισέφερε με 2/2 τρίποντα στο “πάρτι” του πρώτου ημιχρόνου!

Η διαφορά εκτοξευόταν διαρκώς και φανταστείτε πως όταν έφτασε στο +27 51-24 για το ημίχρονο, έγινε με το πρώτο καλάθι του Φιλ Γκος στον αγώνα!

Του Φιλ Γκος ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League με 15,8 πόντους ανά αγώνα!  Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/16 τρίποντα, 7/12 δίποντα και 10/13 βολές! κι η Φρίμπουργκ με 0/8 τρίποντα, 10/21 δίποντα και 4/7 βολές, συν 11 λάθη!

Μοναδική “παραφωνία” της βραδιάς η έντονη διαφωνία που είχαν στον πάγκο του ΠΑΟΚ προς τα τέλη της Γ’ περιόδου, ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τον Γιανίκ Μορέιρα!

Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες έπαιξαν περισσότερο για το θέαμα, παρά για την ουσία. Οι άμυνες -κι ειδικά του ΠΑΟΚ- χαλάρωσαν κι ο κόσμος ευχαριστήθηκε ένα γρήγορο παιχνίδι με πολλές φάσεις και καλάθια!

Η ουσία είναι το 3 στα 3 σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο, για έναν ΠΑΟΚ που έχει μπει σε καλή σειρά και όπως πέρυσι, αναμένεται να ανεβαίνει επίπεδο όσο περνάει ο χρόνος!

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (3/3 τριπ.), Μορέιρα 8, Χρυσικόπουλος 8 (1/1 τριπ.), Σχίζας, Κόνιαρης 12 (3/3 τριπ.), Αθηναίου 16 (3), Τέπιτς 10 (2/2 τριπ.), Μαργαρίτης 9 (1/1 τριπ.), Ζάρας 2, Χάτσερ, Γκος 9 (1), Γκάρετ 8.

ΦΡΙΜΠΟΥΡΓΚ (Άλεκσιτς): Ζανίν 5 (1), Στάινμαν 5, Γκράβετ 6, Μλάντιαν, Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Τουρέ 15, Γουάτς 13, Μαντιάμπα, Ρόμπερσον 2, Γουίλιαμσον 7, Τίμπερλεϊκ 3, Ν. Γιούρκοβιτς 2.