ΑΕΚ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους “8” του Basketball Champions League έκανε στην Πυλαία η ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (05/03) Παίζοντας ως Πρωταθλήτρια, νίκησε με 84-75 τον ΠΑΟΚ και πλέον την άλλη Τετάρτη έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Με κορυφαίο τον Βινς Χάντερ, άψογους Θίοντορ, Σαντ Ρος, καταλυτικό τον Γκρίφιν στην αρχή και ουσιαστικό τον Σάκοτα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κυριάρχησε στο παρκέ και έφτασε έως τους 20 πόντους τη διαφορά.

Η άμυνά της δε, κράτησε τα μεγάλα όπλα του ΠΑΟΚ χαμηλά στο σκορ, αφού Γκος και Χάτσερ πέτυχαν μαζί 10 πόντους με 3/18 σουτ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ έκανε ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο και πάγωσε τον ΠΑΟΚ που άργησε να αντιδράσει. Με ταχύτητα, έμφαση στις επιθέσεις στη ρακέτα, πλούσια αποθέματα ενέργειας ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στο παρκέ και προηγήθηκε με 28-4 μετά από 7:56 αγώνα και 30-11 με την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου! Διάστημα στο οποίο  είχε 7 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 2 αμυντικών του ΠΑΟΚ και 11/21 σουτ έναντι μόλις 4/15 των γηπεδούχων.

Ο Γκρίφιν είχε προλάβει να πετύχει ήδη 9 πόντους, ο Χάντερ να πάρει 9 ριμπάουντ (!!!)  τα 5 επιθετικά κι ο Θίοντορ να δώσει 3 ασίστ εκτός από τους 4 πόντους του.

Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε θυμήθηκε το δυνατό του όπλο φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη και μείωσε με βάση τα τρίποντα του. Πέτυχε 4/6 στην δεύτερη περίοδο κι εκμεταλλεύτηκε το διάστημα που έμειναν στον πάγκο ο Θίοντορ με τον Χάντερ για να μειώσει 32-37 με 4:45 για το ημίχρονο με συνεχόμενους πόντους του Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Πάλι Θίοντορ και Χάντερ με προσωπικές ενέργειες έστειλαν τη διαφορά στο +9 για την ΑΕΚ, 45-36 στο ημίχρονο με τον Βινς Χάντερ να έχει ήδη double-double με 10 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ σε 14:21 συμμετοχής!

Με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και τον Βινς Χάντερ να συνεχίζει ακάθεκτος (πρόσθεσε άλλους οκτώ πόντους) η ΑΕΚ εκτόξευσε πάλι την υπέρ της διαφορά.

Η αμυντική δουλειά την περιφέρεια απέδιδε καθώς πλην του Μιλένκο Τέπιτς ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε εύκολο σκορ, κι ενώ το δίδυμο Γκος-Χάτσερ έμοιαζε εγκλωβισμένο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο κι η διαφορά επανήλθε στους 19, 65-46 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, στους 20 πόντους (76-56) με ένα ακόμα τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα που ήταν αλάνθαστος στα σουτ και στο δεύτερο μέρος πέτυχε 12 από τους 16 πόντους του με 6:35 για τη λήξη. Ο Κόνιαρης (4π.) κι ο Τζέφερσον (5π.) οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε 9-0 σερί που μάζεψε τη διαφορά στους 11, 65-76 με 3:51. Ο Αμερικανός μάλιστα πέτυχε και τους 12 πόντους του στην τελευταία περίοδο αλλά δεν αρκούσε ώστε να πετύχει κάτι περισσότερο ο ΠΑΟΚ από το να περιορίσει απλά την έκταση της ήττας.  Το τρίποντο του Κόνιαρη από τα εννέα μέτρα στη λήξη, καθόρισε το τελικό 84-75 της ΑΕΚ που φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους “8” του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84