Μπανταλόνα

Η Μπανταλόνα πήρε μία τεράστια νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa Del Rey, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 98-89, το βράδυ της Παρασκευής (15/02).

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Μπανταλόνα έδειξε τις άγριες διαθέσεις της και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 29-16.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε να μειώσει στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε 45-42.

Η συνέχεια ανάλογη με την Μπανταλόνα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ και να πιέζει για να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια μείωσε ακόμα και στους τρεις, 83-80, αλλά η Μπανταλόνα με τον Νίκο Λαπροβίτολα (36 πόντοι) να κάνει πάλι ένα εκπληκτικό παιχνίδι κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους (89-80).

Τελικά, η Μπανταλόνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Copa Del Rey, με τον αντίπαλό της να γίνεται γνωστός μετά από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Εστουδιάντες.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 42-45, 68-73, 89-98