Ερυθρός Αστέρας-Εφές

Ο αδιάφορος βαθμολογικά Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 93-85 της Εφές στο Βελιγράδι και η 5η θέση παραμένει ανοικτή!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έχει παρά να κλείσει με το εντυπωσιακό 6×6 την κανονική περίοδο, να νικήσει δηλαδή εντός έδρας την αδιάφορη Φενέρμπαχτσε την Τετάρτη (13/4), προκειμένου να “καβαλήσει” την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία θα υποχωρήσει στην 6η θέση.

Αναφορικά με τον αγώνα του Βελιγραδίου, η Εφές κατείχε σχεδόν όλη την ώρα τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο έφτιαξε σημαντική διαφορά, προτού τη χάσει.

Προηγήθηκε με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε χάρη σε ένα σερί 9-0 και αμέσως μετά προσπέρασε (37-36).

Από τη στιγμή που η Εφές έβαλε μόλις 11 πόντους, οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη ψυχολογία εν όψει του β’ ημιχρόνου, στο οποίο αντιστράφηκαν οι ρόλοι.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε συνεχώς το προβάδισμα και έφτασε μέχρι το +10, προτού ο Σέιν Λάρκιν κλείσει την τρίτη περίοδο με τρίποντο (65-62).

Η Εφές προηγήθηκε με 5 πόντους στα 03:53 πριν από τη λήξη και έδειχνε ικανή να πάρει τη νίκη, έως ότου ήρθε ένα σερί 7-0 από τη σερβική ομάδα.

Το 89-84 στα 50” δεν θα ανατρεπόταν εύκολα και η αλήθεια είναι ότι οι φιλοξενούμενοι δεν το πάλεψαν ιδιαίτερα.

Ο Νίκολα Κάλινιτς άγγιξε το triple-double, αφού πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Σπουδαία δουλειά από τον Νέιτ Γουόλτερς (15π.) και τον Όγκνιεν Ντόμπριτς (15π.), ενώ χρήσιμοι ήταν και οι Λούκα Μίτροβιτς (11π.), Ντέγιαν Νταβίντοβατς (10π.).

Στον αντίποδα, ο Σέιν Λάρκιν είχε 16 πόντους και 6 ασίστ, ο Μπράιαν Ντάνστον 14π., ο Κρις Σίνγκλετον 13π., ο Τζέιμς Άντερσον 12π. και ο Κρούνοσλαβ Σίμον 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85