Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας επανήλθε στις επιτυχίες έπειτα από δύο σερί ήττες, επικρατώντας 94-75 της Εφές στο Βελιγράδι, σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Κατά συνέπεια, η σερβική ομάδα, η οποία την Παρασκευή (10/3, 21:00) φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ανέβηκε στο 12-15 και ελπίζει ακόμα για οκτάδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι (ελλείψει Σέιν Λάρκιν-Βασίλιε Μίτσιτς), έπεσαν στο 13-13.

Αξίζει να τονιστεί ότι ο Ερυθρός Αστέρας υπερισχύει σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Εφές, καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου είχε ηττηθεί με 13 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα του ματς το τρομερό κάρφωμα του Γουίλ Κλάιμπερν προς το φινάλε της α’ περιόδου και η αποβολή του Εργκίν Αταμάν στο 35′.

Φακούντο Καμπάτσο (22π.-7ασ.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (15π.), Λούκα Μίτροβιτς (10π.) και Μπεν Μπέντιλ (10π.), οδήγησαν τον Ερυθρό Αστέρα στη νίκη.

Άντε Ζίζιτς (16π.), Ροντρίγκ Μπομπουά (16π.), Αμάτ Εμπαγέ (12π.-7ρ.), Γουίλ Κλάιμπερν (12π.-9ρ.-4ασ.), Ελάιζα Μπράιαντ (10π.) και Μπουγκραχάν Τουντσέρ (8π.-6ασ.), ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Εφές στο ματς, φτάνοντας μέχρι το 9-17, ενώ το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 20-25.

Δύο τρίποντα του Καμπάτσο έφεραν τον Ερυθρό Αστέρα σε απόσταση αναπνοής (26-27), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Το 26-34 μετατράπηκε σε 36-34 και το -σπουδαίο από άποψης θεάματος- πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα σε θέση οδηγού, χάρη στο επιμέρους 29-20 της β’ περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 55-45 και γενικώς να έχουν τα ηνία, αφήνοντας πάντως ανοιχτούς λογαριασμούς με το 68-67.

Ένα σερί 10-0 και ένα επιμέρους 15-5 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη, η οποία εξελίχθηκε σε θρίαμβο!

Μόλις 8 πόντους έβαλε η Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ οι 45 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου έγιναν 30 στο δεύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75