Ο Ερυθρός Αστέρας (4-7) επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε της Εφές (5-6) με 97-83 στη Stark Arena για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Νεμάνια Νέντοβιτς (23π.), Λούκα Μίτροβιτς (19π., 7ρ.), Γιάγκο Ντος Σάντος (15π., 4ρ., 5ασ.) και Τζόελ Μπολομπόι (13π., 5ρ.) οδήγησαν στη νίκη τους γηπεδούχους και δεν άφησαν να φανεί η απουσία του Άνταμ Χάνγκα.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο φορμαρισμένος Σέιν Λάρκιν (21π., 5ασ.) και ο Γουίλ Κλάιμπερν (17π., 5ρ., 3ασ.) που τραυματίστηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου και ήταν επηρεασμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο…

Κλάιμπερν
Ο Κλάιμπερν

Ο ΜάικΝτάουμ πέτυχε 10 πόντους στο ντεμπούτο του.

Πολλά τα προβλήματα για τον Ερντέμ Τζαν, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Μπράιαντ, Οζντεμίρογλου, Πλάις, Γουίλις και Ζίζιτς.

Η Εφές θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό Aktor στην Πόλη την Τρίτη (5/12, 19:30).

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο τρίλεπτο (8-4), όμως στη συνέχεια η Εφές πήρε τα ηνία και προηγήθηκε με 9 πόντους (40-49), λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-49).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα ξέσπασμα του Νέντοβιτς, που πέτυχε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με 7 πόντους (68-61 στο 26′).

Η Εφές ροκάνισε τη διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-70).

Ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε εξαιρετικά στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (89-77) και έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 97-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 43-49, 72-70, 97-83.