Ερυθρός Αστέρας-Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε λόγο για “κολασμένη ατμόσφαιρα”, όμως, κατάφερε να βγει αλώβητη, επικρατώντας 76-69 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι.

Χωρίς να πάρει μεγάλη βοήθεια από τα ατού της και με τις γνωστές απουσίες να παραμένουν, η καταλανική ομάδα βρήκε τον τρόπο να διατηρηθεί στην κορυφή της Euroleague (ρεκόρ 13-2) πριν από τη μονομαχία με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (16/12, 21:00), ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στο 6-9.

Ο αγώνας:

H Μπαρτσελόνα μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε 16-5, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 20-13.

Ένα σερί 7-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου από τον Ερυθρό Αστέρα, αναπτέρωσε το ηθικό του ένθερμου κοινού της ομάδας.

Έπρεπε να περάσουν 05:22 για να σκοράρει εκτός της γραμμής των βολών η Μπαρτσελόνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι τέλους, εν αντιθέσει με το τρίτο.

Το 44-47 στα 03:38 μετατράπηκε σε 49-61, σκορ που έδινε σημαντικό αβαντάζ στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους εν όψει της τελευταίας περιόδου.

Πάντως, ο Ερυθρός Αστέρας δεν ήταν διατεθειμένος να πέσει αμαχητί. Με επιμέρους 14-6, έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, ενώ απέμεναν 03:30 λεπτά.

Ο μέτριος απόψε Νίκολα Μίροτιτς έδωσε ανάσα στην Μπαρτσελόνα με γκολ-φάουλ (63-70), αλλά στα 02:07 ο Στέφαν Μάρκοβιτς σήκωσε στον… αέρα το κοινό του “Αλεκσάνταρ Νίκολιτς”, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 68-71.

Ο Όστιν Χόλινς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 01:27, αλλά το δικό του τρίποντο δεν βρήκε στόχο.

Μάλιστα, υπέπεσε και σε φάουλ στον Μίροτιτς, ο οποίος ευστόχησε σε δύο βολές και έγραψε το 68-73.

To σερβικά όνειρα άρχισαν να σβήνουν, όταν οι Νίκολα Κάλινιτς και Στέφαν Μάρκοβιτς απέτυχαν σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων, με το σκορ στο 69-73.

Ο Κάιλ Κούριτς, αντίθετα, ευστόχησε στα 29”, έγραψε το 69-76 και τα πάντα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-34, 49-61, 69-76