Κάλινιτς

O Ερυθρός Αστέρας (11-15) πέτυχε μια σημαντική νίκη με 86-83 κόντρα στην απογοητευτική Μπασκόνια (7-19), για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά την αναστολή συμμετοχής στη διοργάνωση των τριών ρωσικών ομάδων (ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ούνικς Καζάν, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης), οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο κυνήγι της οκτάδας που οδηγεί στα playoffs.

Η ομάδα του Ράντονιτς επέστρεψε από το -16 (13-29) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και πέτυχε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να προλάβει το… τρένο των playoffs, μετά τις νέες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ημίχρονο (41-41) και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στο τελευταίο δεκάλεπτο φτάνοντας στη νίκη, μέσα σε αποθέωση από το κοινό τους στο “Aleksandar Nikolic Hall”.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μίτροβιτς (18π., season-high), Γουόλτερς (17π.), Χόλινς (12π.), Κάλινιτς (11π., 4ρ., 4ασ.) και Άαρον Γουάιτ (8π., 6ρ.).

Φοντέκιο

Από την Μπασκόνια, που γνώρισε όγδοη σερί ήττα στη διοργάνωση υπό την καθοδήγηση του Σπάχια, ξεχώρισαν οι Φοντέκιο (19π., 8ρ.), Μπόλντγουιν (18π.), Γκρέιντζερ (15π., 7ασ.) και Κοστέλο (14π., 6ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83