Με τον Μόουζες Ράιτ να κάνει ένα εκπληκτικό Δ’ δεκάλεπτο (16π.) ο Ολυμπιακός λύγισε τον μαχητικό Ερυθρό Αστέρα με 89-86 στο Βελιγράδι στην 33η αγωνιστική της EuroLeague!

Με την 21η νίκη του, ο Ολυμπιακός παραμένει σε απόσταση βολής για την τετράδα και πλέον όλα θα κριθούν στον “τελικό” με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ στις 12 Απριλίου!

Μαθηματικά δε, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα playoffs!

Ο Ράιτ πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο, και το κρισιμότερο καλάθι και μάλιστα τρίποντο για το 87-84.

Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 12 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, παίζοντας πολλή ώρα κι ως “4” στο β’ μέρος, ενώ 12 πέτυχε και ο Γουόκαπ και 10 ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος.

Με τη συγκέντρωση που απαιτεί ο αγώνας ο Ολυμπιακός στηρίχτηκε στο καλό του αμυντικό πλάνο.

Επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να αρχίσει το παιχνίδι με 1/9 σουτ και μετά από 5:15 αγώνα προηγήθηκε με 12-3.

Ο Χάνγκα με τον Γκιεντράιτις έδωσαν λίγη πνοή στους Σέρβους, που έκαναν 8-0 για να μειώσουν 11-12, αλλά η απάντηση ήλθε δια χειρός Πίτερς. Ο Αμερικανός πέτυχε 7 σερί πόντους, ο Ολυμπιακός έκανε 9-0 και προηγήθηκε 23-14 στο δεκάλεπτο.

Με συνεχές rotation και χρησιμοποίηση 11 παικτών στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση.

Με τον ΜακΚισικ βάζει 7 πόντους στο Β’ δεκάλεπτο έφυγε πρώτα με 9 πόντους (30-21) και μετά με 8 (38-30), όμως ο Χάνγκα μάζεψε τη διαφορά στους 3, 39-42 στο ημίχρονο.

Ο Ούγγρος πέτυχε 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο με 3 τρίποντα, είχε 15 στο ημίχρονο κι η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρισκόταν πολύ κοντά στο σκορ, στην ανάπαυλα.

Αν κι άρχισε με δύο τρίποντα για το +9 (48-39) ο Ολυμπιακός δεν πήρε καλό βαθμό στην άμυνά του και επέτρεψε στον Νέντοβιτς να βρει ρυθμό. Μαζί με τον Μπόλομποϊ που έκανε σπουδαία εμφάνιση, έκαναν ζημιά στην επίθεση, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να βάζει 25 πόντους στη Γ’ περίοδο, κι ενώ παράλληλα είχε αρχίσει να κερδίζει τη μάχη των ριμπάουντ, υπερτερώντας και στα επιθετικά.

“Κερασάκι στην τούρτα” το τρίποντο του Τεόντοσιτς στη λήξη της Γ’ περιόδου για το πρώτο προσπέρασμα του Ερυθρού Αστέρα στη βραδιά, με 64-63.

Η ελληνική ομάδα επέμεινε σε ένα πιο κοντό σχήμα, με τρια γκαρντ, Παπανικολάου κι έναν σέντερ, πότε τον Φαλ και πότε τον Ράιτ, ώστε να εξασφαλίσει καλύτερη κυκλοφορία ταχύτερη περιφερειακή άμυνα.

O Mόουζες Ράιτ υπήρξε το στήριγμα του Ολυμπιακού στη Δ’ περίοδο.

Κερδίζοντας μάχες στην αντίπαλη ρακέτα, φόρτωσε με φάουλ τους ψηλούς των Σέρβων και πέτυχε 10 πόντους σε 5 λεπτά!

Έστειλε δε τη διαφορά στους 6, 75-69 για την ελληνική ομάδα που έπαιρνε μια ανάσα μετά από την επιστροφή του Ερυθρού Αστέρα, η οποία στηριζόταν και στην κυριαρχία του στη Δ΄περίοδο στα ριμπάουντ.

Ο Παπανικολάου πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο πάνω που η πίεση των γηπεδούχων αυξανόταν όσο άδειαζε “η κλεψύδρα” για να διατηρήσει το +6 (81-75).

Το τρίποντο του Γκιεντράιτις έφερε την ομάδα του Σφαιρόπουλου σε απόσταση ενός πόντου (81-82) με 91 δευτερόλεπτα για τη λήξη, κι ενώ νωρίτερα ο Ράιτ είχε χάσει 3 από τις 4 βολές που εκτέλεσε, αφού είχε αρχίσει με 6/6.

Εξιλεώθηκε άμεσα όμως με 5 σερί πόντους και μάλιστα με ένα τεράστιο τρίποντο στα 24” για τη λήξη για το 87-84, κι ενώ νωρίτερα ο Χάνγκα είχε ισοφαρίσει στους 84 πόντους!

O Αμερικανός είχε φτάσει στους 16 πόντους στην τελευταία περίοδο!

Το άστοχο τρίποντο του Γκιεντράιτις στα 20” σήμανε το φινάλε του “θρίλερ” που εκτυλίχθηκε στην Μπεογκράτσκα Αρένα, μολονότι ο Μήτρου Λονγκ έχασε δύο βολές.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός: Το κάρφωμα του Ράιτ (vid)

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός: Τα photo clicks από το Βελιγράδι

Ολυμπιακός: Χωρίς Πετρούσεβ και Μιλουτίνοβ στο Βελιγράδι

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός: Οι διαιτητές της αναμέτρησης στο Βελιγράδι