Ερυθρός-Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης εκδικήθηκε τον Ερυθρό Αστέρα για την ήττα στη Ρωσία, επικρατώντας 80-76 (στην παράταση) στο Βελιγράδι.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η νέα ομάδα του Τάισον Κάρτερ πήγε στο 12-6 της EuroLeague (έπιασε σε νίκες τον Ολυμπιακό), ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 7-11.

Οι δύο σύλλογοι είχαν διασταυρώσει πρόσφατα τα ξίφη τους (3/12), στην Αγία Πετρούπολη, επομένως λίγα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν.

Έπειτα από εκείνο το μεγάλο “διπλό”, ο Ερυθρός Αστέρας είχε δώσει τρία σερί εντός έδρας ματς (νίκες με Ολυμπιακό, Μπάγερν – ήττα από Μπαρτσελόνα) και ένα εκτός με την Εφές (ήττα στον πόντο).

Η Ζενίτ, από την πλευρά της, είχε χάσει στην Αγία Πετρούπολη από τη Φενέρμπαχτσε, είχε νικήσει Βιλεμπάν-Μονακό στη Γαλλία και είχε λυγίσει στα σημεία εντός έδρας τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο αγώνας:

Με μπροστάρη τον Όστιν Χόλινς, ο οποίος άρχισε με 9 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 18-10, προτού η Ζενίτ απαντήσει με ένα ξεγυρισμένο 19-3 σε 03:36!

Σε 7,5 αγωνιστικά λεπτά, η εικόνα ανατράπηκε εκ νέου, αφού οι γηπεδούχοι κατέγραψαν επιμέρους 19-9, όμως ο Μπίλι Μπάρον έφτασε τους 14 πόντους με δύο σερί τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με σερί 8-0 για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος είχε εξουδετερώσει πλήρως τον Τζόρνταν Λόιντ.

Η σερβική ομάδα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και όταν ο Νέιτ Γουόλτερς έφτασε τους 15π. στα 26” πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ έγραψε 57-50.

Άμυνα για σεμινάριο από τους γηπεδούχους, περιορίζοντας τη Ζενίτ σε μόλις 21 πόντους στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο (15+6 αντίστοιχα).

Ο Γουόλτερς προσέθεσε άλλους τέσσερις σερί πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ενώ στο ενδιάμεσο ο Μπάρον έφτασε τους 20π. με τρίποντο.

Ο έμπειρος Αμερικανός γκαρντ είχε πάρει… πατριωτικά το ζήτημα, αφού συνέχισε να σκοράρει και να διατηρεί στο κόλπο τη Ζενίτ.

Στα τελευταία 4 λεπτά της κανονικής διάρκειας, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε σκορ μόνο από βολές, όλες διά χειρός Λούκα Μίτροβιτς.

Πλέον, το ματς θα κρινόταν στο σουτ, δεδομένου ότι ο Τζόρνταν Λόιντ σημείωσε τους πρώτους του πόντους στα 37” πριν από το φινάλε, ισοφαρίζοντας σε 69-69.

Ακολούθησαν τα άστοχα τρίποντα των Νίκολα Κάλινιτς και Νέιτ Γουόλτερς, επομένως το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Τότε αφυπνίστηκαν πλήρως οι Τζόρνταν της Ζενίτ (Λόιντ και Μίκι), βάζοντας την ομάδα τους σε θέση οδηγού έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο Μπράνκο Λάζιτς έχασε τρίποντο στα 49”, ο Λόιντ ευστόχησε σε δύο βολές (74-79), ο Κάλινιτς δεν μπόρεσε να απαντήσει έξω από τη γραμμή των 6,75μ. στα 21” και… τέλος.

Ο πρώην άσος της σερβικής ομάδας Μπίλι Μπάρον έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 25 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Τζόρνταν Μίκι σημείωσε 13π.

Στην παράταση αφυπνίστηκε ακόμη έναν πρώην παίκτης των γηπεδούχων, ο Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος έβαλε συνολικά 9π. και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Αναφορικά με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, ο Νέιτ Γουόλτερς σημείωσε 21 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ο Όστιν Χόλινς είχε 15 πόντους.

Το παιχίδι κρίθηκε εν πολλοίς στα τρίποντα (28% έναντι 41,4%) και στα ριμπάουντ (24 έναντι 41).

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα κλεψίματα ήταν 10-2 υπέρ των γηπεδούχων, στατιστικό που τελικά δεν έμελλε να διαδραματίσει σημαντικό ρόλο.

Tα δεκάλεπτα: 21-29, 42-44, 57-50, 69-69, 76-80 παρ.