Την πρώτη εντός έδρας νίκη της στη Stoiximan Basket League πέτυχε την Κυριακή (27/12) η Λάρισα η οποία νίκησε το Μεσολόγγι με 84-58 στην 9η αγωνιστική κι έφτασε το ρεκόρ της στο 2-6.

Στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της, η Λάρισα ήταν εμφανώς πιο πλήρης, απέναντι στο Μεσολόγγι που ουσιαστικά είχε τρεις ξένους συν τον Κέβιν Λάνγκφορντ που έμεινε άποντος.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, έπαιξε δίχως τον νέο της γκαρντ, Τόντρικ Γκότσερ και στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε πολύ χαμηλά η παραγωγικότητά της.

Ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα για το Μεσολόγγι, που είχε αρχίσει τη σεζόν με 3-0 και πλέον έχει 3-6.

Οι Αμερικανοί της Λάρισας έδωσαν το ρυθμό στην επίθεση στην αρχή του αγώνα, με πολλά μακρινά σουτ, κατά τα συνήθη δηλαδή και παρά την αλλαγή προπονητή.

Ο Κεν Μπράουν καθοδήγησε σωστά τη Λάρισα, ο Γουέμπ την έβαλε μπροστά στο σκορ, αλλά ήταν οι Έλληνες παίκτες στο δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν τη διαφορά.

Κι όχι μέσω της επίθεσης, αλλά κυρίως μέσα από την καλή τους άμυνα.

Το Μεσολόγγι δεν είχε πολλές λύσεις κι έμεινε στους 11 πόντους στο δεκάλεπτο, αν και κράτησε τους γηπεδούχους, εξίσου χαμηλά, μειώνοντας σε 39-31.

Όμως ένα τρίποντο του Κεν Μπράουν στα 22 και ένα ακόμα του Ντέβιον Μπέρι από τα δέκα μέτρα στη λήξη του ημιχρόνου, σχεδόν διπλασίασαν τη διαφορά, με αποτέλεσμα να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων, 45-31!

Οι άμυνες αλλά και οι… κακές επιθέσεις πήραν τη σκυτάλη στην τρίτη περίοδο όπου ο Ρας πέτυχε 8 πόντους για τη Λάρισα και 7 ο Χατζηνικόλας για το Μεσολόγγι. Μόνο που στα τέσσερα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, δεν σημειώθηκε ούτε… πόντος και το 58-45 του 26′ έμεινε έως τα 30:00!

Ουσιαστικά ο αγώνας είχε τελειώσει, αφού μέχρι την ολοκλήρωσή του το Μεσολόγγι σκόραρε όλους κι όλους δέκα πόντους.

Η Λάρισα έφτασε σε ευρεία νίκη, 84-58 και βλέπει ακόμα πιο αισιόδοξα το μέλλον της στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58