Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πήρε η Νταρουσάφακα η οποία επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη με 71-63 επί της Μπούντουτσνοστ, στον πρώτο αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Euroleague, το βράδυ της Τρίτης (16/10).

Σε έναν κακό αγώνα, οι Μαυροβούνιοι αιφνιδίασαν τους Τούρκους και με 5/6 τρίποντα προηγήθηκαν με 25-14 στην α’ περίοδο!

Ωστόσο η ομάδα του Αχμέτ Τσακί μάζεψε αμέσως τη διαφορά αρχίζοντας τη β’ περίοδο με 19-0 σερί και έφτασε στο 33-25 στο 17′! Η Μπούντουτσνοστ ισοφάρισε σε 33-33 πριν πάνε οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα με 39-35.

Ο Ζάνις Πέινερς, άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ και ο Στάντον Κιντ με τον Τζέρεμι Έβανς κράτησαν το ισχνό προβάδισμα της τουρκικής ομάδας και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν αλλά δεν προσπέρασαν ποτέ κι έχασαν την τελευταία τους ευκαιρία με ένα άστοχο τρίποντο όταν το σκορ ήταν 67-63.

Το 71-63 σήμανε την πρώτη νίκη της Νταρουσάφακα που στην πρεμιέρα είχε συντριβεί στη Μαδρίτης από τη Ρεάλ ενώ έχει χάσει και τους δύο αγώνες που έχει δώσει στο τουρκικό Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-35, 53-49, 71-63

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσακί): ΜακΚάλουμ 4, Οζμιζράκ 2, Μπαϊγκούλ 3 (1), Ντεμίρ, Κιντ 12 (1), Οζντεμίρογλου 7, Σαβάς 8, Μπράουν, Πέινερς 15 (1), Ντίμπλερ 3 (1), Έβανς 7 (12 ριμπ.), Έρικ 10.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 9 (3), Ιβάνοβιτς 10 (2), Σέχοβιτς, Κλαρκ Ερλ, 11 (1), Κλαρκ Κότι 5, Γκόρντιτς 11 (2), Κραφτ 2, Νίκολιτς 3, Όμιτς 7, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.