Εθνική Εφήβων
Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος

Η εξαιρετική Εθνική Εφήβων νίκησε και την Ιταλία με 82-74 και έκανε το 4/4 στο τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ”, στο Μανχάιμ της Γερμανίας!

Η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαΐδη θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, την Πέμπτη (4/4, 21:00) για την 5η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Με νίκη θα κατακτήσει την πρώτη θέση στον Β’ όμιλο.

Οι ημιτελικοί θα γίνουν την Παρασκευή (5/4) και οι τελικοί -μικρός και μεγάλος- το Σάββατο (6/4).

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Λευτέρης Λιοτόπουλος (κεντρική φωτογραφία) με 22 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Παγώνης (11π., 11ρ.) και Πατρίκης (11π., 13ρ.).

Οι Ιταλοί ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό του αγώνα. Στηρίχθηκαν στην σκληρή άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και μαζί μικρές διαφορές (12-6, 6’50’’).

Παπαζώτος και Τσαχτσίρας βοήθησαν την ελληνική ομάδα να επιστρέψει και να πάρει το προβάδισμα (12-14, 9’), ο Λιοτόπουλος και Πατρίκης διαμόρφωσαν το 19-20 (12’25’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Ιταλία με ένα επιμέρους 14-5 οδήγησε το παιχνίδι στο 33-25 (16’40’’).

Η διαφορά έφτασε και στο +12 (40-28, 19’) για τους τυπικά γηπεδούχους. Ένα γρήγορο 5-0 από τους Χαντζή και Παγώνη η Ελλάδα μείωσε την απόσταση (40-33, 19’45’’) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 42-33.

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ένα 10-0 από τους Έλληνες διεθνείς οδήγησε στο 42-43 (23’10’’). Το τρίποντο του Χαντζή διαμόρφωσε το 46-50 (28’45”) με μία ακόμη ισοπαλία να καταγράφεται λίγο αργότερα (51-51, 29’10”) και τον Λιοτόπουλο να υπογράφει το 53-54 της τρίτης περιόδου.

Ο Τσαχτσίρας με εύστοχα μακρινά σουτ βοήθησε για το 57-61 (33′) και ο Πατρίκης από τη γραμμή έστειλε τη διαφορά στο +7 (57-64, 34′) με τον Κομνιανίδη να ακολουθεί για το 59-67 (35’25”) από τα 6μ75 και τον Λιοτόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη για το 61-70 (36’30”).

Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για την ελληνική ομάδα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Χαντζή να ευστοχεί για το 66-78 και την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με το 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-33, 53-54, 74-82

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 13 (3), Κομνιανίδης 10 (2), Λιοτόπουλος 22 (2), Ρουμελιώτης, Παγώνης 11 (1τρ., 11ρ.), Παπαζώτος 7, Σερμπέζης, Πατρίκης 11 (13ρ.), Τσαχτσίρας 8 (2), Ξανθόπουλος