Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από τη Σερβία με 57-89 στο τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ”, στο Μανχάιμ της Γερμανίας!

Η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαΐδη βρέθηκε σε κακή βραδιά και γνώρισε την πρώτη της ήττα στην 5η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Πλέον, η Εθνική μας θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8, αφού έμεινε τρίτη στον όμιλό της, λόγω της χειρότερης διαφοράς πόντων που είχε στην τριπλή ισοβαθμία (ρεκόρ 4-1) με Σερβία και Ιταλία.

Η Ελλάδα αύριο (5/4) αντιμετωπίζει στις 16:30 την Ιαπωνία.

Η Σερβία τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου, ενώ δεύτερη ήταν η Ιταλία, που νίκησε στο φινάλε την Αίγυπτο με 72-71!

Οι αγώνες για τις θέσεις 5-8 και οι ημιτελικοί θα γίνουν την Παρασκευή (5/4), ενώ οι τελικοί θα διεξαχθούν το Σάββατο (6/4).

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ (3-14, 4’20’’). Χρειάστηκε να περάσει το πρώτο πεντάλεπτο για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και να μειώσει (12-16 στο  8’30’’, 14-18 στο 9’20’’).

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο (20-24, 12’15’’), αλλά οι Σέρβοι αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση οδήγησαν ως το +16 (22-38, 16’50’’) ευστοχώντας από τα 6μ75.

Η Ελλάδα προσπάθησε να πλησιάσει για μία ακόμη φορά με τον Παγώνη να διαμορφώνει το 34-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Πατρίκης και Λιοτόπουλος έφεραν την Ελλάδα μισό βήμα πιο κοντά (37-47, 22’) και ο Παγώνης έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά (38-47, 24’10’’). Οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν καλύτερο πρόσωπο αμυντικά, κέρδισαν μάχες στη ρακέτα, αλλά ήταν άστοχοι.

Η Σερβία από την άλλη βρήκε σταδιακά ξανά τον ρυθμό της για να φτάσει ως το +22 (42-64) κλείνοντας την τρίτη περίοδο και συνέχισε στον ίδιο δρόμο (50-79, 35′) ως το τελικό 57-89.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-45, 42-64, 57-89

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 5 (1), Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 11 (2), Καζαμίας, Αλεξάκης 10 (2), Ρουμελιώτης 2, Παγώνης 10 (1), Παπαζώτος 6, Πατρίκης 2, Τσαχτσίρας 4, Ξανθόπουλος 4, Μανθόπουλος