Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 57-48 και στο δεύτερο φιλικό με την Κροατία που έδωσε στο Κλειστό Γυμναστήριο Επταπυργίου.

Ο αντίπαλος, όπως στο πρώτο παιχνίδι, ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε στο +10 στο δεκάλεπτο (13-23).

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε πιο αποφασισμένη στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας την απόσταση (29-30, 20’).

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενες διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα. το οποίο όμως ήταν αρκετό για να τις οδηγήσει και στη νίκη.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική ήταν οι Ζιάκα και Στολίγκα με 11 πόντους

Υπενθυμίζεται ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (Β’ Κατηγορίας).

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-30, 39-44, 48-57

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 5 (1), Στολίγκα 11 (1), Μπλιθικιώτη 8 (2), Στεφανάκη, Παρασκευοπούλου 2, Γεωργακοπούλου, Ζιάκα 11 (2), Τσάμη 5 (1), Παλάσκα 2, Μαργέλου 4, Νταϊάκη, Τσινασλανίδου