Με νίκη άρχισε την Πέμπτη, η Εθνική Νέων, τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 στην Ποντγκόριτσα, αφού επικράτησε της Πολωνίας με 82-67.

Η Εθνική μας, τουλάχιστον, απέφυγε να μπει σε σενάρια υποβιβασμού στη Β’ κατηγορία, αφού με την επικράτησή της, θα παίξει για τις θέσεις 9-12, ενώ υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίοι των 16 ομάδων του τουρνουά.

Στον αγώνα για θέσεις 9-12, θα παίξει με τον νικητή του Σλοβενία-Ουκρανία, που παίζουν αργότερα.

www.allstarbasket.grΠροφανώς λόγω της σημασίας του αγώνα, ο προπονητής της Εθνικής μας, Μάκης Γιατράς μίκρυνε αισθητά το rotation.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Λευτέρης Μαντζούκας (19π. 4 ριμπ., 2 ασ, 4κλ.) έπαιξε και στα 40 λεοπτά του αγώνα, ο Γιώργος Τανούλης (24π., 10 ριμπ., 4 ασ. 4 κλ.) έμεινε στο παρκέ για 30:14, έχοντας όμως τρία φάουλ από το ημίχρονο, ενώ ο Όμηρος Νετζήπογλου (18π., 7 ριμπ., 5 ασίστ) έπαιξε 28:52.

www.allstarbasket.grΑυτοί οι τρεις παίκτες πέτυχαν το 75% των πόντων της Εθνικής μας, που στο πρώτο ημίχρονο έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους, με 40-23 στο 17′.

Τα πολλά λάθη, έβαλαν τους Πολωνούς στο παιχνίδι, μείωσαν έως τους 2 πόντους, 61-59 στα 6:24 για τη λήξη, όμως με πρωταγωνιστή τον Νετζήπογλου η Ελλάδα απάντησε με 9-0 για να ξεφύγει πάλι στο σκορ (70-59) και να κρατήσει μέχρι τέλους τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-32, 59-51, 82-67

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαΐδης 3, Κολοβέρος 4, Βησσαρίου 3, Οικονομόπουλος 6, Φίλλιος 3, Κουρουπάκης 2, Νετζήπογλου 18, Τανούλης 24, Μαντζούκας 19.