Την ήττα με 79-73 από τη Γερμανία γνώρισε το μεσημέρι του Σαββάτου η Εθνική Παίδων  σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του Ευρωπαϊκού U16 στα Σκόπια κι έτσι την Κυριακή (13/8, 14:30) παίζει για τις θέσεις 7-8 με τον ηττημένο του Σλοβενία-Σερβία.

Έχασε έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσει την 5η θέση, που οδηγεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο κάτω των 17 ετών που διεξάγεται το 2024 στην Τουρκία, πληρώνοντας το πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο που έκανε.

Με εκπληκτική ευστοχία από το τρίποντο (9/15) η Ελλάδα προηγήθηκε με 42-32 στο πρώτο ημίχρονο δείχνοντας να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Στην αρχή της Γ’ περιόδου πήγε στο +12, (44-32) όμως εκεί άλλαξαν όλα.

Οι Γερμανοί που έχουν στον πάγκο τους τον Ντιρκ Μπάουερμαν, έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα και το δίδυμο των γκαρντ τους, Ρεμάγκεν-Σεφς, μαζί με τον ψηλό Γκρούιτσιτς, έκαναν 25-12 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο για το προσπέρασμα, 57-54.

Δεν έμειναν όμως, μόνο εκεί με τη διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους, 70-56 στο 33′.

Η Ελλάδα έκανε πάρα πολλά λάθη (23) έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ (17 επιθετικά οι Γερμανοί), δεν είχε φυσικά το ίδιο ποσοστό ευστοχίας από μακριά (2/12 στο δεύτερο μισό στα τρίποντα), κι ενώ στη ρακέτα, δεν απείλησε ποτέ με τους ψηλούς της.

Οι Καραθανάσης-Ντάψης-Σκληρός είχαν 0 (μηδέν) προσπάθειες στα πρώτα 30 λεπτά, και 0/3 στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Αρκέστηκε δε στο τέλος να μειώσει απλά τη διαφορά, όταν από το 77-64 στο 38:37 έκανε 7-0 για το 77-71, πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας με 79-73.

Ο Ρεμάγκεν ήταν κορυφαίος των Γερμανών με 18 από τους 27 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σεφς είχε 13 και ο Γκρούιτσιτς 16.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 17 (3), Καραθανάσης 2, Παπασταύρου 14 (4), Σερμπεζής 8 (2), Στέβοβιτς 2, Καραθανάσης 2, Καζαμίας 7, Μακαρατζής 7 (1), Μουτάφης 2, Ντάψης, Πουρλίδας, Σκληρός, Λέφας 14 (1)

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-32, 54-57, 73-79