Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για αρχές Σεπτεμβρίου, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη επιβλήθηκε με 80-61 της ΑΕΚ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, σε αγώνα για το 4ο Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”.

Στις 20:15 (ΕΡΤ3) ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη ρουμανική Κλουζ, ενώ το τουρνουά θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (10/9) με τον αγώνα Περιστέρι-Παναθηναϊκός στις 20:15.

Tην Παρασκευή (8/9), στην πρεμιέρα του τουρνουά, η ΑΕΚ νίκησε την Κλουζ με 82-76.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (10-10 στο 4’ και 12-12 στο 6’) και αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου 10λεπτου (21-19). Η ΑΕΚ έλεγξε τα ριμπάουντ (12-9), αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν λύσεις στο σκοράρισμα με τους Πουλιανίτη και Ρένφρο.

Με 5/14 δίποντα (35.7%) οι παίκτες του Χοάν Πλάθα δεν μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλό. Το Περιστέρι bwin εκμεταλλεύτηκε την καλή του άμυνα και τη δυνατότητα να τρέξει στο τρανζίσιον προσφέροντας και θέαμα με τις συνεργασίες Ράγκλαντ-Ρένφρο και ξέφυγε (34-28 στο 17’).

Η εξαιρετική δημιουργία (15 ασίστ στο πρώτο 20λεπτο) των παικτών του Σπανούλη έναντι μόλις 4 ασίστ της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Χοάν Πλάθα στα σουτ εντός πεδιάς (8/31, 25.8%) επέτρεψε στο Περιστέρι να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +13 (41-28 στο 20’).

Ο Καμπεγκέλε αποτέλεσε σημείο αναφοράς στο «ζωγραφιστό» για την ΑΕΚ με τους 9 πόντους, αλλά αυτό δεν ήτανα ρκετό, καθώς είχε μόλις 2/12 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin άνοιξε το σκορ μέσα από την καλή άμυνα και βρέθηκε στο +16 (49-33 στο 23’) ενώ έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +21 (62-41 στο 20’). Οι 13 πόντοι της ΑΕΚ έδειχναν τη «φτωχή» παραγωγικότητα τους. Κάτι που αποτυπώθηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου η διαφορά έφτασε στο +29 (73-44 στο 34’).

Εκεί όλα είχαν τελειώσει, ο Σπανούλης έβαλε τους μικρούς Σταυρακόπουλο, Χατζή και η ΑΕΚ το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει τη διαφορά στους 19 πόντους. Κυριάρχησε στα ριμπάουντ (πήρε 55 έναντι 34 του Περιστερίου) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Οι δυο ομάδες είχαν απουσίες καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Μήτρου-Λονγκ και Τρέβορ Τόμπσον (αγκώνας), ενώ η ΑΕΚ δεν είχε τον Λάνγκστον Χολ και τον Κουζμίνσκας.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Μαρτινάκος.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-28, 62-41, 80-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (3/5 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος 2, Χατζής 4, Χαντς 14 (2/6 τριπ.), Πουλιανίτης 10 (2/3 τριπ.), Κασελάκης 10 (2/2 τριπ.), Ρένφρο 13, Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 7 (1/4 τριπ.), Ζούγρης 3, Σταυρακόπουλος.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 14, Ραντλ 8 (2/4 τριπ.), Καράμπελας, Φλιώνης 5 (1/5 τριπ.), Πιλάβιος, Νετζήπογλου 9, ΜάκΛεμορ 2, Κουζέλογλου 2, Καμπενγκέλε 9, Κώττας 2, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 10 (1/2 τριπ.).