Αήττητη και ωραία η Γαλλία, κατέλαβε την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου, ”σεφτέ” για τη Λιθουανία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στο Βόλο.

ΓΑΛΛΙΑ – ΛΕΤΟΝΙΑ 73-63

Αήττητη η Γαλλία κατέλαβε την πρώτη θέση του Γ’ ομίλου και αναμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλο που θα είναι η τέταρτη ομάδα του Δ’ ομίλου (μια εκ των Φιλανδίας, Ολλανδίας, Κροατίας) στην φάση των ”16”.

Οι ”Τρικολόρ” υποχρέωσαν τη Λετονία στην τρίτη ήττα της (73-63) και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και στα παιχνίδια που θα διεξαχθούν με το σύστημα νοκ-άουτ. Οι Λετονοί προσπάθησαν να ξεπεράσουν τα όρια των αγωνιστικών δυνατοτήτων τους και δυσκόλεψαν σημαντικά τους Γάλλους που αύξησαν τον ρυθμό της απόδοσης τους, με μεγαλύτερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, μετά τα 23 πρώτα λεπτά.

Το 35-33 μετατράπηκε σε 47-37 σε διάστημα τριών λεπτών και η διψήφια διαφορά ήταν αρκετή για την Γαλλία για να φτάσει στην νίκη, με την κατάλληλη διαχείριση, καθώς ισοσκέλιζε τις άστοχες επιθέσεις της με αμυντική συνέπεια, ώστε η Λετονία να μην μειώσει περισσότερους από τους 7 πόντους (65-59).

Μακράν κορυφαίος παίκτης και σκόρερ της Γαλλίας, ο Μάλκολμ Καζαλόν.

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-26, 54-45, 73-63

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ -ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 58-76

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 πανηγύρισε η Λιθουανία καθώς, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου, επικράτησε του Μαυροβουνίου 76-58.

Μαρτσιουλιόνις και Σιμόνις έδωσαν διαμόρφωσαν το 5-7 (3’) και χρειάστηκε να περάσουν είκοσι αγωνιστικά λεπτά για να  ανακτήσει η λιθουανική ομάδα τα ηνία. Κατάφερε μάλιστα να επιστρέψει από το -7 του ημιχρόνου (29-22) με τους Τουμπέλις, Σινταρεβίτσιους και Σιμόνις να βοηθάνε τα μέγιστα για το επί μέρους 8-16 και το 37-38 πριν ο Μαρτσιουλιόνις δώσει αέρα εννέα πόντων στην ομάδα του κάνοντας το 49-58 (33’).

Δια χειρός Σινταρεβίτσιους, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφια επίπεδα (51-62) για να πάρει την ανιούσα όσο κυλούσε ο χρόνος. Τα γκολ-φάουλ των Βαϊστάρας και Κρεϊσμόντας έκαναν το 51-68 για να ”γράψει” ο Ματσιόνις το +19 (55-74, 39’).

Δεκάλεπτα: 12-8, 29-22, 44-49, 58-76