Το Eurobasket U18 του Βόλου ρίχνει αυλαία! Στην τελευταία μέρα ο τελικός ανάμεσα σε Ισπανία και Τουρκία, αλλά επίσης ο μικρός τελικός μεταξύ των Ελλάδα και Σλοβενία ”κλέβουν” την παράσταση. Όμως, υπάρχει κι ένας ακόμα σημαντικός αγώνας, ο οποίος ξεκαθάρισε την υπόθεση παραμονή.

Η Κροατία επικράτησε της Φινλανδίας με 78-66 και θα παραμείνει στην Α’ Κατηγορία με την 13η θέση στην τελική κατάταξη.

Οι Κροάτες έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθούν με ένα +16 (25-41, 20’). Το τρίτο δεκάλεπτο δεν κύλησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γι’ αυτούς. Οι Φινλανδοί ήταν εύστοχοι, εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος και άστοχο σουτ των αντιπάλων τους και μείωσαν στον έναν πόντο (52-53, 30’). Ένα 9-0 οδήγησε την Κροατία στο 52-62 (33’30’’) και από εκεί στη νίκη με 78-66.

Στη Β’ Κατηγορία έχουν ήδη υποβιβαστεί η Ολλανδία και η Λετονία. Στη μεταξύ τους αναμέτρηση, οι ”Οράνιε” επικράτησαν με 91-61.

Δεκάλεπτα: 19-22, 25-41, 52-53, 66-78