Ισπανία U18

Η Ισπανία η οποία συνέτριψε με 87-52 την Λετονία και η Τουρκία η οποία επικράτησε με 67-55 της Ιταλίας, είναι οι δύο πρώτες ομάδες που έκλεισαν θέση για τα προημιτελικά του Eurobasket U18 που διεξάγεται στον Βόλο.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Ισπανία-Λετονία 87-52

Η Λετονία προσπάθησε, έμεινε για ένα δεκάλεπτο κοντά στο σκορ, αλλά από εκεί και πέρα η Ισπανία κυριάρχησε απόλυτα (50-28 στο 20’, 75-36 στο 31’) για να φτάσει και στην τελική επικράτηση με 87-52.

Οι Ισπανοί βρίσκονται στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν αύριο (1/8) το νικητή της αναμέτρησης Ρωσία-Γερμανία, ενώ οι Λετονοί θα αγωνιστούν για τις θέσεις 9-16, απέναντι στον ηττημένο του ίδιου ζευγαριού.

Διαιτητές: Πουρσανίδης (Ελλάδα), Προτς (Πολωνία), Σπάνιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 18-18, 50-28,73-36, 87-52

Τουρκία-Ιταλία 67-55

Ευρωμπάσκετ -Φάση των 16 Τουρκία-Ιταλία 67-55

Θέση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ U18, πήρε η Τουρκία που νίκησε 67-55 την Ιταλία και περιμένει τον αντίπαλο της στην προημιτελική φάση από το αποτέλεσμα του αγώνα Γαλλίας-Κροατίας.

Τα δυο δεκάλεπτα του πρώτου ημιχρόνου χαρακτηρίστηκαν από το χαμηλό σκορ, λόγω της αμφότερης επιθετικής αστοχίας και του αρχικού άγχους που είχαν, παρά εξαιτίας της αμυντικής προσπάθειας των ομάδων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Ιταλοί σκόραραν μόνο ένα τρίποντο με τον Φιλιόνι, και οι Τούρκοι δημιούργησαν διαφορά δέκα πόντων (34-24), χάριν στην καλή οργάνωση του παιχνιδιού τους από τον Ομέρ Κουτσούκ, καθώς και τα τέσσερα «κλεψίματα» της μπάλας από τον ίδιο παίκτη.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» μείωσε μέχρι τους έξι πόντους (39-33), αλλά δεν μπορούσε να φτάσει σε ολική ανατροπή του σκορ και την διεκδίκηση της νίκης, έχοντας ευστοχία 26,67% στα δίποντα έναντι 45,71% της Τουρκίας και 15 λιγότερα ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 7-11, 22-21, 46-35, 67-55

Διαιτητές: Σίσι (Αλβανία), Στράουμπ (Γερμανία), Γέβτοβιτς (Σερβία)