Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στον τελικό του EuroCup Γυναικών έκαναν το βράδι της Τετάρτης οι γυναίκες των Λόντον Λάιονς, που νίκησαν στη Βενετία την τοπική ομάδα με 69-68!

Η ομάδα της Στέλλας Καλτσίδου “έπαιξε με τη φωτιά” στο τέλος όμως κράτησε το προβάδισμα που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο (40-24) όταν έκανε ένα εντυπωσιακό επιμέρους, 20-3 στη Β’ περίοδο!

Η Βενέτσια κάλυψε στο τέλος τη διαφορά, μείωσε 68-69 κι είχε στα 10” ένα σουτ με την Φραντσέσκα Παν η οποία αστόχησε.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει στο Λονδίνο στις 12 Μαρτίου, όπου η ομάδα της Καλτσίδου θα επιδιώξει να προκριθεί στον μεγάλο τελικό!

Μέχρι στιγμής στη σεζόν, οι Λάιονς είναι αήττητες με 13 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο EuroCup Γυναικών!

Για την αγγλική ομάδα, η Τέμι Φαγκμπένλε είχε 24 πόντους, ενώ η Μέγκαν Γκούσταφσον είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τη Βενέτσια, που έχει προπονητή τον γνώριμό μας Αντρέα Ματσόν, άλλοτε προπονητή των ανδρών του Πανιώνιου, η νεαρή Ματίλντε Βίλα είχε 14 πόντους.

Ο άλλος ημιτελικός του EuroCup Γυναικών, είναι μεταξύ Μπεσίκτας-Τζιρόνα και ο πρώτος αγώνας γίνεται την Πέμπτη (7/3).