Ο Ολυμπιακός (2-3) πάλεψε στη Ρίγα της Λετονίας κόντρα στην πρωτοπόρο και αήττητη του ομίλου του, ΤΤΤ Ρίγα (5-0), αλλά ηττήθηκε με 59-55, στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Παρά την ήττα, οι “ερυθρόλευκες”, που τερματίζουν οριστικά στην 3η θέση του ομίλου τους, διατηρούν ελπίδες πρόκρισης στους “32”, ως μία εκ των οκτώ καλύτερων τρίτων των ομίλων.

Θυμίζουμε ότι, στην επόμενη φάση του EuroCup προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου και οι οκτώ καλύτερες τρίτες, από το σύνολο των 12 ομίλων, ενώ δεν λαμβάνονται υπόψη οι αγώνες με τις ομάδες που θα τερματίσουν τέταρτες στον όμιλο.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, η Καϊσερί (3-2) συνέτριψε την ουραγό Ρουζόμπεροκ (0-5) με 83-58.

Στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ τη Ρουζόμπεροκ, την επόμενη Τετάρτη (29/11, 17:00) και η Ρίγα την Καϊσερί (29/11, 19:00).

Ο αγώνας με τη Ρουζόμπεροκ είναι αδιάφορος για τις “ερυθρόλευκες”, αφού δεν λαμβάνονται υπόψη οι αγώνες με τις ομάδες που θα τερματίσουν τέταρτες στον όμιλο. Ο Ολυμπιακός θα περιμένει τα αποτελέσματα στους άλλους ομίλους για να δεν αν προκριθεί.

Για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ξεχώρισαν οι Ελεάννα Χριστινάκη (18π., 5ρ.) και Κριστίν Βίτολα (11π., 9ρ.), ενώ έκανε ντεμπούτο η Ρεμπέκα Τόμπιν (6π. με 3/8 δίποντα, 7ρ., 3κοψ.).

Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν οι Σάλμπερτ (23π., 5ρ.) και Κλαβέ (16π., 8ρ.).

Η Ρίγα μπορεί να προηγήθηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 7-0, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έμεινε κοντά στο σκορ με τις Βίτολα και Γουίλιαμς.

Η ομάδα από τη Λετονία πήρε εκ νέου διαφορά (23-14, 14’30’’) με τις “ερυθρόλευκες” να μην αφήνουν την αντίπαλό τους να ξεφύγει περισσότερο και έτσι μείωσαν στο ημίχρονο σε 31-26.

Με βολές της Γουίλιαμς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 33-32 (23’10’’), όμως με τη λήξη ης τρίτης περιόδου η ΤΤΤ Ρίγα πήρε εκ νέου προβάδισμα (47-39).

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι με την ΤΤΤ Ρίγα να φτάνει στη νίκη στις λεπτομέρειες με 59-55.

Διαιτητές: Χιλκ (Φινλανδία), Βαρβ (Εσθονία), Μάνσον (Σουηδία)

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 18, Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 6, Βίτολα 11(2), Γουίλιαμς 7, Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα.