Παναθηναϊκός-Ραμάτ Χασαρόν

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στον Α’ Όμιλο του EuroCup Γυναικών, λυγίζοντας με 65-59 από τη Ραμάτ Χασαρόν στο ΟΑΚΑ.

Στο 4-1 βρίσκονται οι πρωτοπόρες “πράσινες”, στο 1-4 ανέβηκαν οι φιλοξενούμενες, οι οποίες κατοικούν στην τελευταία θέση του γκρουπ.

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται νίκη στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (14/12, 20:00), προκειμένου να εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου του.

Κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, η οποία άφησε εκτός 12άδας την Τσάστιτι Ριντ, οι Έμιλι Πότερ με 18 πόντους-6 ριμπάουντ και Αρίκα Κάρτερ με 17 πόντους-6 ριμπάουντ-4 ασίστ.

Στους 10 πόντους σταμάτησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου, 7 ριμπάουντ μάζεψε η Αντιγόνη Χαιριστανίδου, 4 ασίστ έδωσε η Διονυσία Αλεξανδρή.

Από πλευράς νικητών, οι οποίες χρησιμοποίησαν μόλις 8 παίκτες, οι Αλίσια Τζένκινς (19π.-15ρ.) και Ντορ Σάαρ (19π.), έκαναν τη διαφορά.

Με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, η Τσάρλι Κόλιερ είχε σημαντική συμβολή, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Ραμάτ Χασαρόν εκτέλεσε 10 περισσότερες βολές (67% εύστοχες).

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, κατέγραψε το σπουδαίο 47,3% στα τρίποντα με 9/19 προσπάθειες, αλλά οι κάκιστες επιλογές στη ρακέτα (14/42 έναντι 20/38), τού στοίχισαν το ματς.

Η εικόνα του αγώνα:

Το τρίποντο της Διονυσίας Αλεξανδρή έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά (7-6) για πρώτη φορά, σε μία πρώτη περίοδο που η αμυντική λειτουργία κύλησε ιδανικά.

Στη β’ περίοδο, αντίθετα, η Ραμάτ Χασαρόν βρήκε λύσεις στην επίθεση, την ώρα που οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς σκορ για 3,5 λεπτά.

Σε αυτό το διάστημα, η ισραηλινή ομάδα πέρασε μπροστά με 5 πόντους, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+8).

Με δύο τρίποντα της Αρίκα Κάρτερ, πάντως, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 32-32, προτού η Αλίσια Τζένκινς γράψει το 32-34 του ημιχρόνου στα 3”.

Με το σταγονόμετρο έμπαιναν τα καλάθια στην τρίτη περίοδο (8-14 το επιμέρους σκορ), αλλά αυτό ουδόλως απασχόλησε τη Ραμάτ Χασαρόν από τη στιγμή που μπήκε με +8 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τις φιλοξενούμενες όμως να υπερτερούν στις λεπτομέρειες και να παρατάσσονται ιδιαίτερα διαβασμένες.

Ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει στα 03:46 πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και το ξανάκανε 32” μετά την έναρξη του τέταρτου, μειώνοντας στους 8 (42-50).

Εν συνεχεία, οι “πράσινες” πίεσαν αρκετά, μείωσαν στους 3 με τρίποντο της Πηνελόπης Παυλοπούλου (52-55) και έδειξαν ικανές για την ανατροπή.

Η Ραμάτ Χασαρόν, όμως, αφενός μεν εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, αφετέρου δε είχε μπλοκάρει σε μεγάλο βαθμό τα ατού των “πρασίνων”, παίρνοντας εν τέλει μία δίκαιη νίκη στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-34, 40-48, 59-65